Lajmet

Google manualisht ka analizuar 1 milionë video për përmbajtje terroriste

PCWorld Albanian Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 03 Maj 2019
0
Google gjithashtu tha se afro 10,000 njerëz po punojnë në vlerësimin e përmbajtjeve dhe shpenzon qindra miliona dollarë në këtë drejtim. Google manualisht ka analizuar 1 milionë video për përmbajtje terroriste

Në tre muajt e parë të 2019-ës Google manualisht ka analizuar mëse 1 milionë video me përmbajtje të dyshuara “terroriste” në YouTube.

Nga videot e analizuara, 90 mijë shkelnin politikat e kompanisë. Kjo do të thotë se afro 9% e 1 milion videove janë fshirë duke sugjeruar se identifikimi i përmbajtjeve të ndaluara do të jetë një mal për tu ngjitur për kompaninë.

Google gjithashtu tha se afro 10,000 njerëz po punojnë në vlerësimin e përmbajtjeve dhe shpenzon qindra miliona dollarë në këtë drejtim.

Google, Facebook, Twitter dhe Microsoft u është kërkuar të zbulojnë buxhetet e tyre kundër përmbajtjeve terroriste.

“Qindra miliona dollarë” është shifra më e qartë që kemi deri më sot. Pas atentatit në xhaminë Christchurch në Zelandën e Re, mediat social janë vendosur akoma më në presion për të monitoruar përmbajtjet.

Videoja e atentatit ngarkohej në YouTube çdo një sekond. Që atëherë Australia ka krijuar një ligj për të mbajtur kompanit e medias sociale përgjegjës për heqjen e përmbajtjeve terroriste brenda një ore. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  SHBA i ndalojnë hyrjen një studenti pasi i kontrolluan postimet në rrjete sociale

Lajmet e fundit>