Lajmet

Google Maps do të orientojë përdoruesit drejt rrugëve “më ekologjike”

Nga: PCWorld
Publikuar , 01 Prill 2021
Kur alternativat janë dukshëm më të shpejta, Google do të ofrojë zgjedhje dhe do t'i lejojë përdoruesit të krahasojnë emetimet e vlerësuara.  Google Maps do të orientojë përdoruesit drejt rrugëve “më ekologjike”

Aplikacioni ‘Google Maps’ do të fillojë të orientojë drejtuesit e automjeteve përgjatë rrugëve që vlerësohet të gjenerojnë më pak dioksid karboni , bazuar në trafikun që rrugët përmbajnë dhe faktorë të tjerë, – njoftoi kompania të martën.

Nëse përdoruesit nuk zgjedhin, rruga e paracaktuar do të jetë ajo “eko-miqësore”, gjithmonë nëse opsionet e krahasueshme( rrugët e mundshme që të çojnë në destinacion) zgjasin në të njëjtën kohë, tha Google.

Kur alternativat janë dukshëm më të shpejta, Google do të ofrojë zgjedhje dhe do t’i lejojë përdoruesit të krahasojnë emetimet e vlerësuara. Google tha se nxjerr vlerësime relative të emetimeve duke testuar lloje të ndryshme të automjeteve dhe të rrugëve, duke u bazuar në njohuri nga Laboratori Kombëtar i Energjisë së Rinovueshme të Qeverisë së SHBA (NREL).

Të dhënat e shkallës së rrugës vijnë nga makinat e saj Street View, si dhe imazhe ajrore dhe satelitore. “Ajo që po shohim është për rreth gjysmën e rrugëve, ne jemi në gjendje të gjejmë një mundësi më eko-miqësore me një tregti me kosto minimale ose pa kohë,” u tha gazetarëve Russell Dicker, një drejtor i produktit në Google.

LEXO EDHE:  Hakeri që vodhi 600 milionë dollarë rikthyen gjysmën