Lajmet

Google në gjueti të përbindëshit të liqenit Loch Ness(Video)

Publikuar , 21 Prill 2015
0
Google në gjueti të përbindëshit të liqenit Loch Ness(Video)

sv-car

Google ka vënë nën funksion të gjithë sistemin e saj të satelitëve dhe kamerat e përdorur për të ndërtuar pamjet panoramike “Street View” për të kërkuar përbindëshin mitik, me shumë gjasa jo ekzistent, të Lok Nesit.

Duke përdorur kamerat 360 gradëshe Google prodhoi një hartë të eksplorueshme 800 këmbë nën ujë në liqenin e thellë Skocez. Prezent gjatë xhirimeve ishte edhe drejtuesi i projektit të Lok Nesit i cili pretendon se ka kapur personalisht mbi 1000 raste të shfaqjes së përbindëshit.

Lok Ness ka një shtrirje gjeografike prej 23 miljesh dhe është liqeni më i madh në Angli. Google raportoi se afro 200,000 kërkime realizohen çdo muaj në kërkim të përbindësisht së Lok Nesit. (PCWorld Albanian)

[youtube id=”-HZfKMNipqA”]

LEXO EDHE:  Laptopi tablet i Microsoft me procesor mobil do të ketë një gjeneratë të dytë këtë vit

Tags >

Google