Lajmet

Google përdor inteligjencën artificiale për kërkimin e këngëve

Publikuar , 16 Shtator 2018
0
Tani, kjo teknologji është e disponueshme në cloud përmes Sound Search - dhe është shumë më e dobishme. Google përdor inteligjencën artificiale për kërkimin e këngëve

Njohja e këngëve e Google Now Playing u shfaq në fund të vitit 2017, por i ishte e kufizuar. Kur u shfaq në Pixel 2, baza e saj e të dhënave në pajisje mund të dallonte vetëm një numër relativisht të vogël këngësh.

Tani, kjo teknologji është e disponueshme në cloud përmes Sound Search – dhe është shumë më e dobishme.

Sistemi ende përdor një rrjet nervor për të zhvilluar “shenjat e gishtërinjve” duke identifikuar çdo këngë dhe përdor një kombinim algoritmash për të caktuar listën e kandidatëve dhe për t’i studiuar ato rezultate..

Meqë gjithçka ndodh në server, Google nuk  përballet me kufizime në fuqinë e përpunimit ose ruajtjen me Sound Search.

Ai gjithashtu rriti numrin e dimensioneve (detajet në gjurmët e gishtërinjve) për të zvogëluar sasinë e punës dhe për të dyfishuar dendësinë e këtyre gjurmëve të gishtërinjve. Rezultati është njohja e këngëve që mund të kërkojë një gamë më të gjerë të melodive dhe të përputhet më shpejt.

Kompania pranon se ka ende punë. Metodat e tij nuk janë të mira në marrjen e tingullit në hapësira sidomos me zë të lartë, dhe nuk është aq e shpejtë sa duhet të jetë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Huawei nuk pyet për sanksionet Amerikane, rriten shitjet e smartfonëve

Tags >

Google