Analiza

Google Pixel 6: Flagshipi i Google me kosto të ulët

Nga: PCWorld
Publikuar , 23 Dhjetor 2021
Pixel 6 përmban 100% alumin të ricikluar në kornizën e tij, e cila përbën rreth 14% të peshës së telefonit. Google Pixel 6: Flagshipi i Google me kosto të ulët

Pixel 6 është telefoni  i Google që mund pjesën më të madhe të konkurrencës për shkak të kamerës së klasit të parë, cipit të ri të avancuar dhe çmimit tepër të arsyeshëm. Çmimi i tij është 599£, 250dollarë më pak se ai i Pixel 6 Pro edhe pse ofron 90% të shërbimeve që edhe Pixel 6 Pro ofron.

Ekrani i tij është OLED 6,4 inç 90Hz i niveluar, jo i përkulur në anë. Paraqitja në ekran është paksa më pak e mprehtë, më e ngadaltë dhe më e vogël se ajo në 6 Pro, por ndriçimi është ekselent në çdo kënd shikimi. Anët e tij janë të lyera me alumin të errët, pjesa e pasme është xhami dhe ka një dizajn në shiritin e kamerës, të ngjashëm me 6 Pro. Edhe pse ka masë të zvogëluar të ekranit, Pixel 6 nuk është një telefon i vogël. Në krahasim me 6 Pro është 1.1 mm më i vogël dhe 3 g më i lehtë.

Specifikimet:

  • Ekrani:
  • Procesori: Google Tensor
  • RAM: 8 GB RAM
  • Hapësira ruajtëse: 128 ose 256 GB
  • Sistemi operativ: Android 12
  • Kamera: 50MP + 12MP ultra e gjerë, 8MP selfie
  • Lidhshmëria: 5G, eSIM, Wifi 6E, NFC, Bluetooth 5.2 dhe GNSS
  • Rezistenca ndaj ujit: IP68 (1.5 m për 30 minuta)
  • Përmasat: 158.6 x 74.8 x 8.9 mm
  • Pesha: 207 g

Çipi tensor

Njësoj si Pixel 6 Pro, Pixel 6 është telefoni kryesor që vë në përdorim procesorin e personalizuar Tensor të Google. Ka të njëjtin shpejtësi si rivalët Qualcomm dhe Samsung por ofron të përmirësuar për sistemet e ndryshme të AI (inteligjenca artificial) të Google. Jetëgjatësia e baterisë nuk është më e mira, duke duruar pothuajse 34 orë ndërmjet karikimeve. Kjo është e njëjtë me rivalët Samsung dhe Qualcomm, por është shumë larg iPhone 13 që ofron jetëgjatësi prej 46-orësh.

LEXO EDHE:  Smartfonët e shumëpritur të Google kanë një datë debutimi

Qëndrueshmëria

Zhgënjyese është se Google nuk ofron një jetëgjatësi të mjaftueshme të organit të baterisë, ndryshe nga pajisjet e ngjashme të cilat mbajnë 80% të kapacitetit të tyre origjinale pas 500 cikleve karikimi të plotë. Megjithatë Pixel 6 mund të riparohet lehtësisht nga dyqanet Google dhe disa palë të treta. Riparimet e ekranit kushtojnë 129 dollarë, riparimet e xhamit të pasmë kushtojnë 139 dollarë dhe zëvendësimet e baterive kushtojnë 89 dollarë jashtë garancisë.

Pixel 6 përmban 100% alumin të ricikluar në kornizën e tij, e cila përbën rreth 14% të peshës së telefonit.

Android 12

Sistemi operativ i Pixel 6 është Android 12, i cili mundëson përmirësime dhe opsione të reja personalizimi. Google do të ofroj për tre vjet përditësime kryesore të Android dhe rregullime mujore të sigurisë. Më pas për dy vjet do të ofrojë përditësime shtesë me “frekuencën dhe kategoritë e përditësimeve në varësi të aftësive dhe nevojave të harduerit”.

Kamera

Njësoj si 6 Pro, Pixel 6 mundëson të njëjtën kamera kryesore 50 megapixel dhe 12 MP ultra të gjerë. Kjo e bënë Pixel 6 një nga telefonat me kamerë më të mirë që mund të merrni nën 600 dollarë. Edhe pse Google ofron zmadhim prej rreth 7 herësh kjo nuk zëvendëson faktin që Pixel 6 nuk zotëron kamerën për zmadhimin optik. Kamera e selfies prej 8 MP mundëson shkrepjen e fotove të detajuara, shpesh në dukje të buta, veçanërisht në nivele të ulëta drite.

Observime

Cilësia e telefonatave dhe përdorimi i  5G janë të mira, siç është performanca me Bluetooth në disa grupe kufjesh. Qoshet e poshtme janë dukshëm të forta.

Butonat e volumit dhe të energjisë funksionojnë mirë, por janë pak të lirshëm, duke i lejuar ata të tronditin pak.

LEXO EDHE:  Linja iPhone 13 do të ketë një variant 1TB

/PCWorld Albanian

Specifikimet e Harduerit
Ekrani

6.4 inç 90Hz FHD+ OLED (411ppi)

Procesori

Google Tensor

RAM

8 GB RAM

Memorie

128 ose 256 GB

Sistemi operativ

Android 12

Kamera

50MP + 12MP ultra e gjerë, 8MP selfie

Konektiviteti

5G, eSIM, Wifi 6E, NFC, Bluetooth 5.2 dhe GNSS

Përmasat

158.6 x 74.8 x 8.9 mm

Pesha

207g

Avantazhet - kamera lider në klasë, - ekran i shkëlqyeshëm, - performancë e shkëlqyer, - jetëgjatësi e mirë e baterisë, - alumini i ricikluar, - pesë vjet përditësime sigurie, - Android 12, - veçori mbresëlënëse të AI, - çmimi shumë konkurrues,
Disavantazhet - karikim mjaft i ngadaltë, - pa zmadhim optik, - skaneri i gjurmëve të gishtërinjve mund të jetë zgjedhës, - pa opsion për shkyçjen me fytyrë, - vetëm tre vjet përditësime të versionit Android, - pavarësisht pesë viteve të mbështetjes së sigurisë,