Lajmet

Google sjell shenjat e gishtërinjve në shfletuesin Chrome për Android

Publikuar , 15 Shtator 2018
0
Ende nuk ka informacione nëse format e tjera të sigurisë biometrike, si skanerët e Windows Hello ose Touch ID në pajisjet e vjetra iOS, do të marrin përditësimin. Google sjell shenjat e gishtërinjve në shfletuesin Chrome për Android

Versioni më i fundit beta i Google Chrome është duke shtuar një përditësim mjaft të dobishëm: mbështetje për sensorët e gjurmëve të gishtave në pajisjet Android dhe Mac, gjë që do t’u lejojë zhvilluesve të përdorin biometrikën si një shtresë shtesë sigurie.

Përditësimi do të lejojë që Chrome të shfrytëzojë sensorët ekzistues të gjurmëve të gishtave të Android dhe sensorët MacBook Pro Touch ID për skanimet e saj.

Ende nuk ka informacione nëse format e tjera të sigurisë biometrike, si skanerët e Windows Hello ose Touch ID në pajisjet e vjetra iOS, do të marrin përditësimin.

Chrome 70 beta ka disa karakteristika të tjera interesante: Mbështetja Web Bluetooth po vjen në Windows 10, duke i dhënë mundësi Chrome për të komunikuar me pajisje të tjera Bluetooth pranë. (Versionet e tjera të Chrome tashmë e kishin veçori.)

Google gjithashtu po paraqet një API të re eksperimentale për zbulimin e formës që do t’i lejojë përdoruesit të identifikojnë fytyra, barkode dhe tekst në imazhe, duke përfshirë skanimin e kodeve QR.

Chrome tani do të dalë automatikisht nga modaliteti i ekranit të plotë kur hapen kutitë e dialogut për gjëra të tilla si autentifikimi, pagesat ose mbledhësit e skedarëve, kështu që përdoruesit do të kenë kontekst më të mirë për vendimet kur t’i plotësojnë këto informacione. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Evropa e vetme drejt taksës dixhitale

Lajmet e fundit>