Analiza

Google synon të ndikojë në çështjet politike të Uashingtonit

Publikuar , 15 Prill 2014
0
Google synon të ndikojë në çështjet politike të Uashingtonit

google-logo-stock1_2040.0_standard_640.0Google është duke i marrë shumë seriozisht çështjet politike të Uashingtonit. Sikur shumë korporata të tjera masive, kompania është duke punuar fuqishëm për fituar ndikim përgjatë ligjvënësve.

Pasi iu është shmangur çështjeve politike në vitet e mëparshme, gjiganti i kërkimit është bërë njëra nga top pesë fuqitë lobuese gjatë dy viteve të fundit. Në vitin 2012, kjo kompani u radhit sipër të gjithave, përgjatë General Electric.

Është e natyrshme që një kompani si Google të përfshihet në politikë, por shkalla e përpjekjeve të veta në Uashington – dhe shpejtësia me të cilën është duke shkuar për t’u bërë një lojtar madhor – është vërtet befasuese.

Washington Post ka bërë një vëzhgim mjaft të thellë të përpjekjeve të Google në politikë, që shkojnë përtej kontributeve me fushata dhe lobime, në forma më inovative për të udhëhequr debatin dhe për të fituar ndikim. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Google dhe Facebook akuzohen nga Rusia për ndërhyrje në zgjedhje

Tags >

Google
Lajmet e fundit>