Lajmet

Grupi i hakerave që sulmuan Facebook, Apple dhe Microsoft rikthehen sërisht me sulme më intensive

Publikuar , 09 Korrik 2015
0
Grupi i hakerave që sulmuan Facebook, Apple dhe Microsoft rikthehen sërisht me sulme më intensive

hackingback_primary-100036771-galleryPara dy vitesh një grup hakerash sulmuan kompanitë teknologjike më të mëdha në botë si Facebook, Apple dhe Microsoft. Të gjithë menduam se sulmet mbaruan me aq por jo, grupi i hakerave nuk ka të ndalur.

Që nga vitit 2012, grupi i përbërë nga ekspertë sigurie të Kaspersky Lab dhe Symantec, të njohur ndryshe si Wild Neutron apo Morpho, ka fituar akses në rrjetet e 45 kompanive të mëdha.

Pas sulmit masiv ndaj Facebook, Apple dhe Microsoft, grupi vendosi të ndërpriste aktivitetin e tij përkohësisht për mos tu rrezikuar nga autoritetet. Gjithsesi nuk u desh shumë kohë që ata të rifillonin sërisht sulmet. Nga viti 2014 e deri më tani sulmet e tyre janë intensifikuar, sipas një raporti të publikuar nga Kaspersky Lab dhe Symantec. Symantec ka identifikuar 49 organizata të ndryshme në më shumë se 20 shtete që kanë rënë pre e sulmeve Morpho që nga viti 2012. Shumica e tyre i përkasin fushës së teknologjisë, farmaceutikës dhe sektorëve ligjor në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Europë.

Kaspersky ka deklaruar se duke qënë se ky grup hakerash nuk ka sulmuar ndonjë institucion ligjor atëherë mundësitë që ai të financohet nga qeveria e ndonjë shteti janë të pakta. Gjithsesi këta hakera përdorin vegla dhe teknika të nivelit të lartë për të siguruar informacion. Sipas hulumtuesve hakerat e Morpho zakonisht shënjestrojnë zyrat rajonale të viktimave dhe pastaj fitojnë akses në rrjetet e tyre të brendshme. Ende nuk dihen detaje të qarta për sulmet e këtyre muajve nga ky grup hakerash por është mësuar se ata kanë përdorur Flash Player për të fituar akses në rrjete të ndryshme të dhënash.

LEXO EDHE:  Zbulohet data e debutimit e Galaxy S11

Hulumtuesit po mundohen të gjejnë informacion për vendodhjen e këtij grupi. Sipas kodit të maluerëve duket qartë se ata kanë një anglishte të rrjedhshme por janë vënë re gjithashtu dhe disa rreshta në gjuhën rumune dhe ruse. Ekspertët e sigurisë së Symantec kanë deklaruar se Morpho është një grup i disiplinuar e tepër i aftë me një nivel të lartë sigurie operacionale i cili përbën një rrezik të madh për kompanitë dhe duhet marrë shumë seriozisht. (PC World Albanian)

Lajmet e fundit>