Lajmet

Hakerët sulm DDoS ndaj uebsajtit të Parlamentit Austriak

Publikuar , 07 Shkurt 2017
0
Hakerët sulm DDoS ndaj uebsajtit të Parlamentit Austriak Photo Source: Reuters

Hakerat ndërmorrën një sulm masiv ndaj uebsajtit të Parlamentit Austriak ditën e dielë duke pëmbytur serverat megjithatë nuk u humb asnjë informacion i rëndësishëm bënë të ditur zyrtarë të lartë.

“Sulmi i hakerave me shumë gjasa ishte DDoS; një sulm i ngjashëm u ndërmorr Nëntorin e vitit të kaluar ndaj uebsajteve të Ministrisë së Punëve të Jashme dhe të Mbrojtjes,” njoftoi parlamenti.

Gjatë Nëntorit hakera lëshuan një sulm masiv DDoS ndaj kompjuterave të Komisionit Europian. Organizata Vieneze për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSCE) gjithashtu u shënjestrua së fundi me sulme kibernetike. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Rumania mund të përjashtojë Huawei nga ndërtimi i rrjetit 5G