Lajmet

Hakohen sistemet e transportit në San Francisco të Shteteve të Bashkuara

Publikuar , 28 Nëntor 2016
0
Hakohen sistemet e transportit në San Francisco të Shteteve të Bashkuara

_92687333_whatsubjectAgjensia e Transportit në San Francisco të Shteteve të Bashkuara u sulmua nga hakerat gjatë fundjavës dhe si rezultat qindra konsumatorët rezevervuan udhëtime pa asnjë pagesë.

Stafi vendosi të ndalonte nga funksioni të gjitha sistemet e biletave në rrjet. Kompjuterat në të gjithë rrjetin e transportit të qytetit u ç’aktivizuan ndërsa ekranet paraqisni një mesazh:

Jeni hakuar, të gjitha të dhënat janë enkriptuar. Kontaktoni për çelësin([email protected])ID:681 ,Enter”.

Yandex është një kompani ruse interneti e cila ndër të tjera ofron një rrjet social dhe shërbime të postës elektronike. Trenët nuk janë prekur nga hakimi dhe zyrtarët e qytetit thanë se një investigim i plotë ka filluar.

Sajti i lajmeve HoodLine tha se hakeri kishte publikuar një listë me 2,000 kompjutera të hakuar. Ai kërkon 100 Bitcoin të cilët kapin vlerën 66,000 Euro për të dekriptuar të dhënat. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Aplikacioni i ri i Microsoft kombinon Word, Excel dhe PowerPoint në një të vetëm

Lajmet e fundit>