Lajmet

Hakohet GoDaddy, ekspozohen 1.2 milionë konsumatorë

Nga: PCWorld
Publikuar , 22 Nëntor 2021
GoDaddy beson se sulmi ka ndodhur më 6 Shtator 2021 ndërsa një hetim është në porces. Kompania po punon me konsumatorët për të lëshuar certifikata të reja SSL. Hakohet GoDaddy, ekspozohen 1.2 milionë konsumatorë

Regjistruesi i domaineve dhe ofruesi i shërbime të hostimit GoDaddy lajmëroi ditën e sotme se ishte hakuar.

Kompania tha se hakerët kishin fituar akses në ambientin e hostimit të menaxhuar të WordPress. Afro 1.2 milionë përdorues janë ekspozuar nga fjalëkalimet e administratorit, tek sFTP, databazat dhe çelësat privatë SSL.

GoDaddy beson se sulmi ka ndodhur më 6 Shtator 2021 ndërsa një hetim është në proces. Kompania po punon me konsumatorët për të lëshuar certifikata të reja SSL.

Sulmi i fundit kibernetik ndaj GoDaddy ishte në 2020 ku një individ kishe kompromentuar 28 mijë llogari përdoruesish. Në 2018-ën një gabim i AWS ekspozoi serverët e GoDaddy. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Pas Gjermanisë edhe Italia rekomandon distancimin nga antivirusi Kaspersky

Tags >

GoDaddy