Lajmet

Hetohen 5 persona për pastrimin e 1 milion eurove në Bitcoin, bllokohen edhe 250 mijë euro cash

Publikuar , 30 Maj 2018
0
Policia po ashtu ka sekuestruar edhe 250 mijë euro, si dhe pajisje që shërbejnë për transaksione me monedhën virtuale Bitcoin. Hetohen 5 persona për pastrimin e 1 milion eurove në Bitcoin, bllokohen edhe 250 mijë euro cash

Sektori i Anti-Krimit Ekonomik dhe Prokuroria e Tiranës ka nisur hetim penal ndaj 5 personave, [asi akuzohen për pastrim parashë, deri në vlerën e 1 milion eurove.

Dyshohet se këto para i kanë sjellë në Shqipëri shtetas nga Izraeli, duke hapur më pas biznese fiktive me objekt transaksione elektronike me Bitcoin.

Policia po ashtu ka sekuestruar edhe 250 mijë euro, si dhe pajisje që shërbejnë për transaksione me monedhën virtuale Bitcoin.

Ndërkohë, personat që po ndiqen penalisht janë nga Tirana, Durrësi dhe Kavaja.

LEXO EDHE:  Kriza identitare e Bitcoin

Tags >

Bitcoin