Lajmet

Historitë e Instagram tani do të kenë edhe opsionin e muzikës

Publikuar , 29 Qershor 2018
0
Përdoruesit do të jenë në gjendje pastaj të pastrojnë këngën për të shkuar në pjesën e muzikës që duan të luajnë për videon apo imazhin e veçantë. Historitë e Instagram tani do të kenë edhe opsionin e muzikës

Historitë e Instagram janë gati për të marrë edhe më shumë bujë, me shtimin e muzikës së licencuar.

Duke filluar nga sot, përdoruesit do të jenë në gjendje të shtojnë muzikën e sfondit në postimet e tyre, me mijëra këngë të ofruara drejtpërdrejt në aplikacion (përfshirë muzikën trend të momentit nga artistë si Bruno Mars, Demi Lovato dhe Maroon 5). Instagram thotë se çdo ditë do të shtohen këngë të reja.

Instagram me këngë në Stories

Shtimi i këngëve në Stories funksionon përmes funksionit të sticker të Instagram-it, ashtu si sondazhet dhe rrëshqitësit – do të tërhiqni dhe vendosni në stickerin e ri “Muzikë” në postimin tuaj dhe zgjidhni muzikën e sfondit të përsosur për çfarëdo gjë që po bëni.

Përdoruesit do të jenë në gjendje pastaj të pastrojnë këngën për të shkuar në pjesën e muzikës që duan të luajnë për videon apo imazhin e veçantë. Instagram kishte shtuar më parë lidhjen me Spotify në historitë, por stickers të reja shkojnë një hap më tej duke luajtur me të vërtetë muzikën që keni zgjedhur në sfond.

Instagram gjithashtu do t’i lejojë përdoruesit të zgjedhin një këngë për të luajtur para se të regjistrojnë një video, e cila ndjehet si një bum në morinë e aplikacioneve të ndryshme që bëjnë këtë gjë.

Ashtu si me opsionin e sticker, përdoruesit do të jenë në gjendje të zgjedhin një këngë duke përdorur opsionin e ri “Muzikë” nën butonin e regjistrimit, të gjejnë copëzimin që duan të luajnë në sfond dhe pastaj të jenë në gjendje të regjistrojnë video si zakonisht.

Së bashku me karakteristikat e reja të muzikës, Instagram njoftoi një opsion të ri për historitë, të cilat kompania thotë se përdoren nga mbi 400 milionë përdorues në ditë.

LEXO EDHE:  Të dhënat e 50 milionë njerëzve të famshëm në Instagram janë ekspozuar

Karakteristikat e muzikës janë në dispozicion në “vende të zgjedhura” (me sa duket bazuar në ku Instagram mund të marrë licencë për muzikën), por Instagram me sa duket po punon për ta futur në vende të tjera së shpejti.

Funksioni i afisheve të muzikës del sot për të dy iOS dhe Android, por aftësia për të zgjedhur muzikën para regjistrimit do të jetë e kufizuar vetëm në iOS për momentin, ndërsa pajisjet Android do të kenë mundësi të zgjedhin së shpejti. /PCWorld Albanian

Tags >

Instagram
Lajmet e fundit>