Analiza

HP rikthehet si prodhuesi më i madh në botë i kompjuterave

Publikuar , 16 Korrik 2017
0
Sipas Gartner janë çmimet e larta të çipeve të memorjes të cilat ulën kërkesën në tre muajt e fundit. Ajo që nuk mund të injorohet HP rikthehet si prodhuesi më i madh në botë i kompjuterave

Tregu i kompjuterave vijon të ketë rënie. Sipas firmës analitike Gartner, shitjet e kompjuterave ishin 61.1 milion njësi gjatë tre mujorit të dytë të 2017-ës, pika më e ulët që nga 2007-ta.

Sipas Gartner janë çmimet e larta të çipeve të memorjes të cilat ulën kërkesën në tre muajt e fundit. Ajo që nuk mund të injorohet është një tre disa vjeçar në rënie si rezultat i zhvendosjes së aktiviteteve nga kompjuterat drejt pajisjeve të tjera.

HP mban vendin e pare me 12.69 milion dollar. HP dhe Dell ishin dy prodhuesit e vetëm që shmangën trendin negative të rënies. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Pas telefonëve edhe mbërrijnë laptopët e parë me 5G

Lajmet e fundit>