Biznes

HP tejkalon parashikimet, parqet 2.5 miliard dollarë profit

Publikuar , 22 Nëntor 2010
0
HP tejkalon parashikimet, parqet 2.5 miliard dollarë profit

Rezultatet kanë përfshirë edhe pagesat e njëanshme që nënkuptonin 23 cent në total për aksion, që kishin si synim shkurtimin e kostove dhe blerjet. Pa llogaritur pagesat, HP tha se ka fituar 1,33$ për aksion. Analistët nga Thomson Reuters, që zakonisht përjashtojnë gjërat e njëanshme nga parashikimet e tyre, kishin parashikuar përfitime prej 1.27$ për aksion.

Shitjet u rritën 8% në 33.3 miliard dollarë, duke tejkaluar parashikimet e analistëve që silleshin në 32.8 miliard dollarë. Sipas asaj që u prezantua thuhet se shitjet më të larta të kompjuterëve personal dhe shitjet e serverëve kanë ndihmuar në paraqitjen e rezultateve më të mira. /pcworld.al

LEXO EDHE:  Sportet elektronike do të lulëzojnë në 2019-ën thotë një raport

Lajmet e fundit>