Harduer

HTC do të jetë telefoni i parë i integruar me Facebook

Publikuar , 05 Prill 2013
0
HTC do të jetë telefoni i parë i integruar me Facebook

Ndoshta nuk është telefoni i shumëpritur që kishin menduar të gjithë se do të lançonte Facebook-u, por smartfoni i fundit nga HTC do të jetë shumë afër kësaj ideje.

Telefoni do të funksionojë me “Home”, aplikacionin e ri të Facebook-ut që sjell fotot, komentet dhe përditësimet e statuseve nga rrjeti social tek ekrani kryesor i pajisjes. Integrimi shkon përtej kësaj, duke u bërë ndërfaqja e përcaktuar e gjithë telefonit.

Për shembull, App Launcher ofron një ndërfaqe për të gjitha aplikacionet në telefon nga brenda mjedisit të Facebook-ut. Kjo do të thotë, me shumë mundësi, se përdoruesit nuk do të kenë nevojë të kalojnë mes ndërfaqes bazë të Android-it. Integrimi i ri me chat bën që mesazhet të shfaqen në formë pop-up në ekran, madje edhe mbi aplikacionin që është duke u përdorur.

Facebook-u ka filluar bashkëpunimin me disa prodhues telefonësh dhe mesa duket HTC do të jetë i pari. “Është një mundësi mjaft e mirë për të sjellë pjesën mobile dhe atë sociale në një vend të vetëm,” u shpreh Peter Chou, CEO i HTC. “Është telefoni më i fundit social.”

Një vështrim i detajuar për smartfonin HTC Desire X

HTC First do të jetë i disponueshëm fillimisht në SHBA përmes kompanisë telefonike AT&T duke filluar nga 12 prilli për 100 $. Po ta shohësh me kujdes, ai është thjesht një smartfon standard Android. Punon me Android 4.1 Jelly Bean, ka ekran 4.3-inç dhe procesor Qualcomm Snapdragon.

Përdoruesit e telefonëve të tjerë (HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III dhe Samsung Galaxy Note II) do të kenë mundësi ta marrin Facebook Home si aplikacion nga Google Play Store duke filluar nga data 12 prill. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Autoriteti i Konkurrencës, rregulla të reja për tregun e komunikimeve elektronike

HTC Plus