Harduer

HTC lançon U12 Plus me pjesë anësore dhe butona të ndjeshëm ndaj shtypjes

Publikuar , 23 Maj 2018
HTC U12 Plus shkon për rezervim sot për $ 799 me 64GB ose 849 $ me 128GB hapësirë ​​ruajtëse. HTC lançon U12 Plus me pjesë anësore dhe butona të ndjeshëm ndaj shtypjes

Edhe me standarde si më të njohurit të smartfonëve, HTC U12 Plus ka pësuar një ngritje të veçantë në njoftimin e saj të publikuar në ditën sotme. Ju tashmë e dini se ky telefon ka një ekran 6 inç Quad HD + (2880 x 1440) Super LCD 6. Ju e dini se është vlerësuar me IP68 për rezistencën ndaj ujit dhe pluhurit, se ka kamera të dyfishtë në të dyja anët dhe në pjesën e prapme dhe se ka mikrofonët shumë  të dashur BoomSound të HTC.

Ju keni parë imazhet që tregojnë mungesën e nivelit të ekranit dhe një fole kufjesh. Dhe ju mund të keni menduar se HTC do të sjellë një version të ri të Edge Sense, sistemin e tij për të shtypur telefonin kur kryeni veprime të ndryshme. Ndoshta gjëja më e veçantë në lidhje me këtë telefon është se ajo gjithashtu mbështetet në teknologjinë e ndjeshme të presionit të HTC-së për butonat anësorë, të cilët tani janë të fiksuar dhe ofrojnë reagime haptike në vend që të jenë mekanike.

U11 dhe U11 Plus të HTC  kanë një  kamera  të lëvizshme, duke u afruar me pajisjet e jashtëzakonshme të Google Pixel dhe U12 Plus impresionoi menjëherë me fotot e para të fotografive që janë bërë me këtë smartfon. Huawei P20 Pro mund të jetë ‘mjeshtri’ i imazhit dhe fotografi për natën,por me siguri HTC U12 Plus do të hapë një garë të madhe në javët e ardhshme.

Përveç një kamera të mirë, një telefon gjithashtu duhet të ketë një ekran të mirë,bateri dhe ergonomi. Ndërhyrja e HTC-së në përmirësimin e trajtimit të U12 Plus kundrejt U11 Plus është që të ketë një bateri më të vogël, duke e matur në 3.500mAh këtë herë.Ekrani i U12 gjithashtu duket i mirë, edhe pse nuk mund të themi se është po aq i mirë sa ekranet OLED të P20 Pro të Huawei, Samsung Galaxy S9, ose iPhone X i Apple.

LEXO EDHE:  Samsung do të investojë 350 miliardë dollarë në çipe, bioteknologji dhe inteligjencë artificiale

Procesori Snapdragon 845 i Qualcomm është i vendosur në zemër të HTC U12 Plus, i shoqëruar nga 6GB RAM dhe të paktën 64GB hapësirë ​​të zgjerueshme. Kanadaja, Kina dhe SHBA do të marrin një opsion 128GB, të cilin nuk e kemi në dispozicion edhe në Evropë, por  HTC ka vendosur të ofrojë vetëm versionin 64GB në të gjithë kontinentin.

HTC thotë se ky nuk është problem  për shkak se ju keni në dispozicion slotin microSD, i cili mbështet kartat deri në 2TB madhësi. HTC po dyfishon përpjekjet e veta për të ofruar një përzgjedhje të asistentëve dixhitalë, me të dy  opsionet,Google Assistant dhe Amazon Alexa të ofruar në U12 Plus. Në Kinë, ata zëvendësohen me ndihmësin Baidu. Softueri,i bazuar në Android 8.0, është ndryshe gjerësisht i pandryshuar.

Sistemi Edge Sense 2  ju lejon të programoni shkurtoret tuaja në kuadër të aplikacioneve për klikimet, mbajtjen dhe shtypjen e anëve të telefonit.Është interesante deja e të qenit në gjendje të klikoni dyfish anën e telefonit  për të nisur një aplikacion, për të kryer një veprim ose për të aktivizuar ndihmësin dixhital. Kjo ndjehet si një nxitje më e shpejtë dhe më e parashikueshme krahasuar me shtypjen e vitit të kaluar.

HTC gjithashtu ka bërë diçka me të vërtetë të mençur me anët e ndjeshme të U12 Plus: ai interpreton se si po mban telefonin dhe ndalon ekranin nga rrotullimi në mënyrën e peizazhit kur nuk dëshironi që ai të rrotullohet. Ky është një tipar i vogël, por i tmerrshëm për këdo që lexon në mbrëmje në krevat.

Ekzistojnë prerje në anët  e telefonit, aty ku HTC zakonisht vendos çelësat e fuqisë dhe të volumit, por këtë herë ata nuk janë të pranishëm. Ju merrni një lëvizje të vogël, njësoj si MacBook Pro me prekje i Apple ose butonin e simuluar Home te iPhone. Do të duhet kohë për t’u mësuar me këtë ndryshim në U12 Plus.

LEXO EDHE:  Instagram redukton shikueshmërinë e postimeve abuzuese

Për më tepër rënie të rastësishme që rezultojnë në ekrane të  plasaritura, pjesët mekanike si butonat anësorë zakonisht janë gjëja e parë që thyhen  në telefon.Me shumë mundësi  do të shohim më shumë kompani që e provojnë këtë gjatë vitit. HTC  ndodh të jetë i pari me këtë ndryshim.

HTC ishte ndër udhëheqësit në adoptimin e një dizajni komplet me qelq në fillim të vitit të kaluar dhe përsëritja e fundit e të ashtuquajturit dizajn  Liquid Surface përfshin diçka që kompania thotë se është një tjetër risi: xham i ftohtë 3D i lëmuar.

Ky telefon i ri vjen në tre opsione ngjyrash: ka një të ashtuquajtur e zezë qeramike, e cila nuk është qeramike dhe duket e argjendtë kur kap dritën. Flaka e kuqe  (me sa duket nuk vjen në SHBA), e cila është një version më rozë e të kuqes solare një ngjyrë shumë e dashur në U11.Ndërsa variantet më gjerësisht të disponueshme do të jenë: Blu e tejdukshme, e cila ofron një pamje të kthyer përmes qelqit,në mënyrë që ta ekspozoni teknologjinë brenda telefonit tuaj.

HTC U12 Plus shkon për rezervim sot për $ 799 me 64GB ose 849 $ me 128GB hapësirë ​​ruajtëse në SHBA. Çmimi në Evropë është vendosur në € 799 / £ 699 për variantin 64GB (nuk ka opsion më të madh të ruajtjes), ndërsa në Kanada U12 Plus do të kushtojë C$ 1,099 me 64GB ose C$ 1,169 me 128GB. /PCWorld Albanian

Tags >

HTC