Harduer

Huawei P20 Pro: Apple dhe Samsung duhet të shqetësohen

Publikuar , 02 Gusht 2018
Huawei P20 Pro: Apple dhe Samsung duhet të shqetësohen

Me P20 Pro, Huawei jo vetëm që ka dëshmuar se mund të konkurrojë me Apple dhe Samsung, por mund t’i mundë ata në shumë aspekte. Duke vendosur emrin e saj në smartfonë me  vlerë, Huawei kohët e fundit ka hyrë në tregun premium me linjën Mate 10 Pro dhe P10 të vitit të kaluar. Ata kishin të kualitetit të lartë dhe kishin të gjitha tiparet që prisnim nga një iPhone apo Samsung Galaxy S.

P20 Pro ka një ekran të plotë HD + OLED 6.1in, më të madh se edhe Mate 10 Pro, por i përshtatur në një trup kompakt me korniza të vogla që rivalizojnë iPhone X të Apple dhe Galaxy S9 + të Samsung. Gjithashtu ka një nivel në krye – një prerje në ekran që përmban një aparat 24-megapixel përballë , altoparlantin e dëgjimit dhe sensorë të ndryshëm.

Ekrani është i ndritshëm dhe  shumëngjyrësh,por teksti nuk është aspak i mprehtë kur shihet nga njëra anë. Ndryshe nga rivalët, Huawei ka mbajtur skanerin më të mirë të klasës në gjurmët e gishtave, të përshtatur në një formë ovale në pjesën e poshtme të ekranit .

Pjesa e prapme është xhami me skaje të lakuara që përzihet mirë në brezin metalik të rrumbullakosur dhe të lëmuar përgjatë anëve. Modulet e kamerës rrinë në pjesën e prapme të ngjashme me një iPhone X.

7.8 mm i trashë dhe 180g në peshë, P20 Pro ndjehet i hollë me një cilësi luksoze për të. Është 0.7mm i hollë dhe 9g më i lehtë se Galaxy S9 + e Samsung, por 0.1mm i trashë dhe 6g më i rëndë se iPhone X. P20 Pro është gjithashtu i qëndrueshëm ndaj ujit ndaj standardeve IP67, që do të thotë deri në 1m ujë deri në 30

LEXO EDHE:  Huawei Mate 50 bëhet smartfoni i parë me komunikim satelitor

minuta.

Bateria

P20 Pro ka të njëjtin procesor dhe konfigurim të memories si proçesori Pro 1010 Pro-Huawei, Kirin 970 octo-core dhe njësinë e saj të përpunimit të rrjetit nervor – dhe si i tillë është aq i shpejtë dhe i fuqishëm sa celulari i mëparshëm.

P20 Pro zgjat mbi 39 orë në një ngarkim të vetëm pa pasur nevojë të aktivizojë ndonjë modaliet të kursimit të energjisë. Gjatë kësaj kohe smartfoni pati një përdorim intensiv. Nuk ka ngarkim wireless, por P20 Pro ngarkohet mjaft shpejt duke përdorur përshtatësin e furnizimit dhe kabllon USB-C, pavarësisht se ka një bateri relativisht të madhe.

EMUI 8.1

P20 Pro bën drejton e modifikuar Huawei, të Android, të quajtur EMUI 8.1, bazuar në Android Oreo 8.1. Funksionon në mënyrë të ngjashme me EMUI 8 që operon në Mate 10 Pro – ka një Feed Google në ekranin kryesor dhe ofron mundësinë që të ketë një sirtar të aplikacioneve ose të detyrojë çdo aplikacion të ketë një ikonë në ekranin kryesor të një iOS të Apple.

Karakteristika të ndryshme të kursimit të energjisë janë ndërtuar, duke përfshirë një sistem për të ndaluar aplikacione të caktuara nga shkatërrimi i kohëzgjatjes së baterisë. Jetëgjatësia e baterisë rritet ndjeshëm duke çaktivizuar funksionet dhe duke kufizuar numrin e aplikacioneve që mund të përdorni.

Njoftimet dhe ikonat e tjera përshtaten lehtësisht në të dyja anët e nivelit në shiritin e statusit, i cili sipas parazgjedhjes është ose transparent ose me ngjyra që përputhet me përmbajtjen në ekran, ose mund të bëhet i zi gjatë gjithë kohës.

Kamera

P20 Pro është smartfoni i parë që ka tre kamera në anën e pasme, të gjitha  punojnë së bashku për të siguruar një përvojë të shkëlqyer të kamerës. Kamera primare është një aparat fotografik me madhësi 40 megapiksel me një lente f1.8, e cila bashkohet me një kamera monokrome me 20 megapikselë me një lente f1.6 dhe një kamera telefoto 8 megapiksel me një lente f2.4.

LEXO EDHE:  5 specifika të kamerave që prodhuesit e smartfonëve nuk flasin rreth tyre

Kamera monokrome shton informacione shtesë, detaje dhe thellësi, ndërsa kamera telefoto rrit zmadhimin e imazhit. Kombinimi prodhon detaje të shkëlqyera, zhurmë të ulët dhe kapje të sakta të ngjyrave. Në dritë të mirë ajo nxit imazhe që janë mahnitëse.

Në dritë të ulët P20 Pro shkëlqen gjithashtu, duke prodhuar në mënyrë rutinore imazhe më të mira se rivalët. Huawei ofron një zmadhim deri në 5x hibrid, dhe një buton për të kaluar midis 1x, 3x dhe 5x . Përfshin mënyra si modalitetet e portretit dhe të hapjes, një regjim me pikturë njëngjyrëshe që përdor kamerën e dedikuar dhe njëmodalitet për natën.

P20 Pro gjithashtu kap video shumë të mira, përfshirë lëvizjen e ngadaltë deri në 960 fps dhe ka një regjim “Pro” me shumë cilësime, përfshirë kapjen RAW. IA e ndërtuar brenda Huawei kryen njohjen e objektit në kohë reale për të zbuluar subjektin dhe për të kaluar në mënyrën ose skenën e duhur. Në shumicën e rasteve ajo bën një punë të admirueshme.

Vëzhgimet

  • Pjesa e prapme e telefonit është e bukur dhe e rrumbullakosur , por është shumë e rrëshqitshme kur vendoset në sipërfaqet e pëlhurave
  • P20 Pro publikon një mesazh për të thënë se do të mbyllet në 30 sekonda kur bateria arrin rreth 2%, duke ju dhënë kohë për të dërguar një mesazh para se të fiket.
  • Njohja e fytyrës në P20 Pro është shumë e shpejtë dhe punon edhe me syze dielli, por është e paqartë se sa e sigurt është e krahasuar me një gjurmë gishtash.
  • Opsioni i ngjyrave të muzgut është i bukur dhe me të vërtetë fiton kundër konkurrencës
  • Performanca 4G qëndron mbi një sinjal të përdorshëm LTE në vendet ku shumica e pajisjeve të tjera luftojnë për t’u lidhur.
  • Lidhshmëria Bluetooth me një sërë kufjesh wireless nuk është aq i mirë sa një Samsung Galaxy S9 +
  • Folësit e poshtëm stereo janë çuditërisht të mira për një smartfon, por me pak në mënyrën e ndarjes stereo
  • Ka Dolby Atmos, por kufjet Bluetooth nuk mbështeten
LEXO EDHE:  Studentët shqiptarë të programit “Seeds for the Future” nga Huawei marrin pjesë në samitin e talenteve digjitale në Helsinki

Çmimi

Huawei P20 Pro kushton 799 paund me 128GB hapësirë ​​ruajtëse dhe është në dispozicion në tre ngjyra.

Për krahasim, 6in Huawei Mate 10 Pro me 128GB kushton 699 paund, Samsung Galaxy Note 8, 6.3in me 64GB hapësirë r​​uajtëse kushton 869 paund, Samsung Galaxy S9 me 6.2in ​​kushton 869 paund me 128GB hapësirë ​​ruajtëse, Google Pixel 2 XL 6in me 64GB kushton 799 paund, OnePlus 5T 6in me 64GB kushton 449 paund,  Honor 10 View 6in me 128GB kushton 450 paund dhe iPhone 5.8in me 64GB kushton  999 paund.

Përfundimi

Me P20 Pro Huawei nuk  mund të thuhet se është i lirë, duke kushtuar 800 paund, por në disa mënyra ju merrni një përvojë më të mirë se rivalët që kushtojnë 200 paund më shumë.

Është një telefon fantastik që ndihet më mirë se rivalët në dorë, bateria zgjat dukshëm më shumë  dhe ka një nga kamerat më të mira në dispozicion. Nuk ka ngarkim wireless, nuk ka fole kufjesh dhe EMUI ka disa mangësi. /PCWorld Albanian

Specifikimet e Harduerit
Ekrani

6.1in FHD + OLED (407ppi)

Procesori

Octa-core Huawei Kirin 970

RAM

6GB RAM

Memoria

128GB

OS

EMUI 8.1 bazuar në Android 8.1 Oreo

Kamera

Kamera e pasme e trefishtë 40MP, monokrome 20MP, telefoto 8MP, Kamera përballë 24MP

Konektiviteti

LTE, Wi-Fi, NFC, Bluetooth 4.2 dhe GPS

Përmasat

155 x 73.9 x 7.8 mm

Pesha

180g

Avantazhet - Kohëzgjatja e baterisë, - Dizajni i shkëlqyer , - Kamera e shkëlqyer, - Ekran i mirë, - Opsionet e ngjyrave, - Rezistenca ndaj ujit, - Android 8.1 Oreo,
Disavantazhet - Nuk ka fole kufesh, - Nuk ka mbështetje për microSD, - Nuk ka ngarkim wireless, - Ekrani nuk është në rezolucionin më të lartë, - Nuk ka mbështetje për Bluetooth 5,