Analiza

IBM me numrin më të lartë të patentave të akorduara në 2016

Publikuar , 10 Janar 2017
0
IBM me numrin më të lartë të patentave të akorduara në 2016

5 kompanitë të cilat posedonin më shumë patenta në 2015: IBM, Samsung, Canon, Qualcomm dhe Google, do të vijojnë të qëndrojnë në krye të klasifikimit edhe për 2016-tën.

IBM zuri vendin e parë ku ju akorduan plot 8,088 patenta për 2016-tën. Samsung përsëri qëndroi në vendin e dytë me 5,518 patenta, Canon me 3,665 patenta, Qualcomm me 2,897 patenta dhe Google me 2,835 patenta.

Në terësi, 2016 akordoi kompanive plot 304,126 patenta një vlerë rekord. Vendi i gjashtë i zënë nga Intel pati një rritje me 36% me 2,784 patenta të akorduara në 2016-tën. Microsoft nuk qëndronte larg me 2,398 patenta.

Ja një listë me 50 kompanitë të cilave janë akorduar më shumë patenta në 2016-tën:

LEXO EDHE:  SHBA, Britania dhe Australia kërkojnë akses në mesazhet e enkriptuara të Facebook

Lajmet e fundit>