Harduer

IFA 2018: Çfarë duhet të prisni nga ekspozita më e madhe e teknologjisë në Berlin

Publikuar , 29 Gusht 2018
0
IFA 2018: Çfarë duhet të prisni nga ekspozita më e madhe e teknologjisë në Berlin

Përveç CES, IFA ndoshta është shfaqja më e madhe e teknologjisë në botë, dhe shumë  kompani si Samsung, Sony, Huawei, Dell dhe Lenovo do të shkojnë në Berlin për të treguar pajisjet e tyre më të fundit.  Ja se çfarë duhet të presim:

SAMSUNG

Galaxy Note 9 dhe Galaxy Watch mund të jenë lançuar tashmë, por kjo nuk do të thotë se Samsung nuk do të njoftojë ndonjë lajm të ri në IFA. Kompania tashmë është përfolur për një televizor 8K QLED dhe shpresojmë që të marrim lajme më të mira për folësin Bixby.

Në vitet e fundit, Samsung ka përdorur IFA për të prezantuar veshjet e fitnesit dhe kufjet pa tel, kështu që përsëri ne mund të shohim një raund tjetër pajisjesh në këto kategori. IFA është një mundësi për t’u përqëndruar në disa nga pajisjet e saj të profilit më të ulët.

BLACKBERRY

BlackBerry thuhet se do të shfaqet me një version më të lirë të Key2, i quajtur Key2 LE. Modeli i ri pritet të shkurtojë procesorin, baterinë dhe RAM-in (nga një Snapdragon 660 në 636, 6GB RAM deri në 4GB dhe një bateri 3.500mAh deri në 3.000mAh) me një çmim më të ulët.

SONY

Linja XZ2 e telefonave inteligjentë të Sony u njoftua vetëm gjashtë muaj më parë, por thuhet se kompania tashmë po planifikon t’i zëvendësojë ato me një linjë të përditësuar të quajtur XZ3.

Një rrjedhje fillestare tregon telefonin kryesor që duket pothuajse identik, kështu që përditësimi mund të jetë më shumë një përplasje spekulimesh se sa një seri e re e pajisjeve.

Në anën më optimiste të gjërave, gjithashtu është edhe pjesa tjetër e lojtarëve të shtrenjtë muzikor të Sony, robotët e çuditshëm dhe gjëra të tjera që mund të shfaqen.

LEXO EDHE:  Galaxy Fold është më i brishtë sesa Samsung pretendon

DELL

Koha e Dell në IFA zakonisht nënkupton laptopë të rinj, dhe këtë vit ndoshta nuk do të ketë një përjashtim. Ky vit shënon rikthimin e madh të Dell në IFA pas disa vitesh më pak të përkushtuara, që përputhet me kthimin e ardhshëm të kompanisë në tregun publik.

Dell ka të ngjarë të përdorë kohën për t’i treguar botës – dhe, më konkretisht, investitorëve – se mund të ofrojë një linjë të fuqishme dhe bindëse në portofolin e saj dhe ndoshta edhe të sjellë inovacion në kategoritë e reja që kompania ende nuk ka hyrë, si Windows 10 i Microsoft në platformën ARM.

LENOVO / MOTOROLA

Prisni disa përditësime të vogla për pjesën më të madhe të laptopëve Lenovo, së bashku me një ose dy ThinkPad të rinj. Sa për Motorola, ajo  lançoi Z3 më herët në Gusht, por ka një shans që të shohim më shumë nga Motorola P30, i frymëzuar nga iPhone X.

Motorola ka përdorur IFA për të lançuar X4 vitin e kaluar, dhe më parë këtë muaj ai është lançuar në Kinë, gjë që duhet t’ju bëjë të pyesni se sa sukses shpreson të ketë Motorola në nivel ndërkombëtar.

HUAWEI

P20 Pro i Huawei ishte një nga telefonat më mbresëlënës ndër vite. Kompania kineze e telefonisë pritet të tregojë linjën e ardhshme të Mate 20, duke përfshirë një Mate 20 Pro.

Huawei pozicionon telefonat e saj të serisë P për konsumatorët më të vegjël të cilët kanë fokus më të madh në kamera dhe argëtim, ndërsa linja Mate është e destinuar për përdoruesit seriozë të “biznesit”, me theks në kohëzgjatjen e baterisë dhe produktivitet.

LEXO EDHE:  Telefoni më i shitur i Huawei do të lançojë në Mars 2020 pa aplikacionet e Google

LG

LG duket se po punon për telefonin e ri V40, i cili thuhet se përshkallëzon garën e kameras duke ofruar gjithsej pesë kamera (tre të pasme, dy të përparme).

Kompania gjithashtu ka filluar të projektojë një robot ekzoskeletik për të ndihmuar në heqjen e objekteve të rënda, të cilat duhet të jenë interesante për t’u parë personalisht.

Gjithashtu ndoshta ky do të jetë viti I lançimit të një makinë larëse e pajisur me ThinQ IA.

NOKIA

Ashtu si BlackBerry, biznesi I telefonave Nokia është operuar kryesisht nga një kompani tjetër për disa vite. Në këtë rast, ajo është HMD Global, e cila ka bërë një punë suprizuese për të rritur interesin për telefonat Android të markës Nokia.

Nuk është shumë e qartë se çfarë telefonash Nokia do të shohim në IFA, por thashethemet flasin për një model të ri të nivelit të lartë, që me sa duket quhet Nokia 9, i cili pritet të ketë një Snapdragon 845.

Marka duket të shkëlqejë në pajisjet me kosto më të ulët me tipare dhe eksperienca të forta. Por HMD Global ka ndërtuar telefona më të shtrenjtë, kështu që sigurisht që nuk është jashtë diskutimit.

HTC

U12 Life pritet të jetë një version më i lirë i smartfonit U12 Plus. Sipas informacioneve , ai do të ketë një ekran 6 inç, 18: 9, një procesor Qualcomm Snapdragon 636, 64GB hapësirë ​​ruajtëse dhe 4GB RAM, së bashku me një vendosje të dyfishtë si kamera të pasme.

Duket si një përmirësim i denjë për U11 Life.

TË TJERA

Ka shumë kompani në IFA. Fossil ndoshta do të ketë më shumë orë të Android Wear, Misfit ka të ngjarë të ketë gjurmues të rinj të palestrës dhe Casio thuhet se gjithashtu po shfaqet me një veshje të re.

LEXO EDHE:  Pse duhet të përditësoni menjëherë shfletuesin Firefox

Plus, Asus dhe Acer ka të ngjarë të prezantojnë laptopë me tipare të reja që paraqesin çipet më të fundit të Intel. Gjithsesi, prisni shumë lajme të reja në ditët në vijim para se shfaqja shumëditore të fillojë zyrtarisht të premten.