Blog

India krahason monedhat kriptografike me një skemë ponzi

Publikuar , 29 Dhjetor 2017
0
Një skemë Ponzi zakonisht u shërben investitorëve të parë të cilët bëjnë para nga investimet e fundit të njerëzve. India krahason monedhat kriptografike me një skemë ponzi

Ministria Indiane e Financave tha ditën e Premte se investitorët rrezikojnë të humbasin paratë e tyre nëse investojnë në monedha kriptografike si bitcon duke i cilësuar ato si skema Ponzi.

Kriptomonedhat nuk janë të ligjshme mësohet të ketë thënë ministri i financave.

Investitorët të cilët bëhen pjesë do të ishte më mirë ti shmangeshin. “Ka një rrezik të vërtetë të humbjes së investimeve në skema të tilla Ponzi,” thuhej në qëndrimin zyrtar të ministrisë.

Një skemë Ponzi zakonisht u shërben investitorëve të parë të cilët bëjnë para nga investimet e fundit të njerëzve.

Gjithashtu ministria tha se transaksionet e enkriptuara të monedhave virtuale lënë hapësira për pastrim parash dhe aktivitete të tjera të jashtëligjshme. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Një bursë Koreano-Jugore me vlerë 384 milionë dollarë ishte një skemë ponzi

Lajmet e fundit>