Analiza

India tejkalon Japoninë, bëhet vendi i tretë në botë me numrin e përdoruesve në internet

Publikuar , 24 Gusht 2013
0
India tejkalon Japoninë, bëhet vendi i tretë në botë me numrin e përdoruesve në internet

India me 73.9 milionë përdorues, sipas ndërmarrjes hulumtuese comScore, është në vendin e tretë në botë me numrin e përdoruesve të internetit, duke tejkaluar Japoninë, por duke qenë pas Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Duke rritur numrin e audiencës si dhe pajisjeve mobile dhe rritja e shprehive të përdorimit të pajisjeve mobile zbulon që konsumatorët janë duke u bërë më tepër të paditur për platforma sa i përket konsumimit të mediave dixhitale dhe kalimit në pajisje për të qëndruar të përditësuar me e-maile, lajme, media shoqërore, thuhet në raportin “Përqendrimi i Indisë në të Ardhmen Dixhitale 2013” të comScore.

“Duke udhëhequr një ngritje prej 31 për qind vit-për-vit, popullata online e Indisë u rrit në 73.9 milionë. Me një gjithësi të zgjeruar online duke tejkaluar 145 milionëshin në treg paraqet një pikë kulmore për bizneset online. India e ka popullin e tretë më të madh në botë në internet,” thuhet në raport.

Vendi tejkaloi Japoninë duke shtuar 17.6 milionë përdorues në 2012-tën, thuhet në raport.

Nga 644 milionë përdoruesit e përgjithshëm të internetit në rajonin Azi-Paqësor deri në mars të vitit 2013, si nga puna ashtu edhe nga shtëpia, Kina ka arritur 54 për qind të asaj vlere, e ndjekur më pas nga India (11.5 për qind), Japonia (11.4 për qind), Azia Juglindore (9.6 për qind) dhe pjesa tjetër e mbetur me 13.5 për qind.

Sa i përket konsumimit, comScore tha që fragmentimi i mediave është duke ndodhur me shpejtësi të dritës në ambientin prej shumë të platformash të ditëve të sotme, që përbëhet jo vetëm nga kompjuterët, por edhe smartfonët, tabletët, platformat për lojëra dhe një numër që është vazhdimisht në rritje i pajisjeve në zhvillim. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Influenceri dënohet me 14 vite burgim sepse kishte tentuar të vidhte një domain me forcë

Internet-Cafe-in-India

Tags >

internet