Lajmet

Instagram gati për të lançuar filtrin e komenteve ngacmuese

Publikuar , 03 Maj 2018
0
Në thelb, ky filtër u prezantua vitin e kaluar me qëllim përqendrimin në komentet toksike, por po përditësohet sot. Përdoruesit mund ta çaktivizojnë këtë filtër të ri nëse duan të shohin komentet e pakonfiguruara në faqet e tyre. Instagram gati për të lançuar filtrin e komenteve ngacmuese

Instagram tani do të filtrojë automatikisht komentet e bullizmit, ky njoftim është bërë në konferencën F8. Kompania po përmirëson filtrin fyes  të komenteve.Kjo është një përpjekje e madhe nga Instagram për të hequr qafe komentet negative dhe do të ndihmojë në pastrimin e platformës.

Në shtator 2016, kompania lejoi përdoruesit të krijonin filtra për bllokimin e përmbajtjes, që përmbante fjalë të caktuara. Vitin e kaluar, Instagram lëshoi ​​një tjetër veçori për të bllokuar komentet fyese. Arsyeja për këtë funksion ishte mbrojtja e përdoruesve nga grupet e synuara.

Kjo veçori e re nga Instagram automatikisht do të filtrojë komentet që përmbajnë sulme mbi pamjen ose karakterin e një personi. Ajo gjithashtu do të nxjerrë në pah dhe do të filtrojë ato komente që kërcënojnë  mirëqenien ose shëndetin e një personi.

CEO i Instagram tha në një post:

Kjo përfshin çdo gjë që ka për qëllim të ngacmojë ose shqetësojë njerëzit në komunitetin tonë. Kjo do të sigurojë që Instagram të mbetet një vend gjithëpërfshirës dhe mbështetës për të gjitha zërat.

Në thelb, ky filtër u prezantua vitin e kaluar me qëllim përqendrimin në komentet toksike, por po përditësohet sot. Përdoruesit mund ta çaktivizojnë këtë filtër të ri nëse duan të shohin komentet e pakonfiguruara në faqet e tyre.

Ky funksion i ri i komenteve kundër dhunës është duke filluar në gjuhën angleze, por në të ardhmen, Instagram do ta ofrojë atë edhe në gjuhë të tjera. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Hakohet rrjeti social Facebook

Tags >

Instagram