Lajmet

Instagram ka në plan të lançojë stilin e hapësirës Discover të Snapchat

Publikuar , 08 Qershor 2018
0
Është e paqartë se çfarë funksioni i ri video do të publikohet, ose ku do të shfaqet. Facebook nuk ka pasur shumë fat me seksionin e vet origjinal video të formës së gjatë që lançoi në gusht 2017, Facebook Watch. Instagram ka në plan të lançojë stilin e hapësirës Discover të Snapchat

Instagram po përgatitet të zbulojë një hapësirë për video më të gjata – një konkurrent I YouTube dhe marrja e tij në Snapchat Discover. Sipas burimeve të shumta, Instagram do të ofrojë një hapësirë ​​të dedikuar me shfaqje të shkruara, video muzikore dhe më tepër, në rezolucion vertikal, me ekran të plotë, me rezolucion të lartë 4K.

Instagram ka  takuar  yjet e mediave të njohura sociale dhe botuesit e përmbajtjeve për të gjetur se si kanalet e tyre të videove  do të punonin brenda aplikacionit të saj.  Po ashtu është duke rreshtuar partnerët e lançimit për një njoftim të përpjekjes për video me formë të gjatë paraprakisht të planifikuar për në 20 qershor.

Publiku nuk duhet të presë Netflix ose cilësinë e nivelit HBO. Në vend të kësaj, veçoria është më e fokusuar në llojin e videove që shihni nga krijuesit e YouTube. Këto shpesh variojnë nga 5-15 minuta në gjatësi, të regjistruara me kamera dhe ndriçim të këndshëm. Mesatarisht, përdoruesit do të jenë në gjendje të ngarkojnë edhe video më të gjata, përtej kufirit aktual prej 60 sekondash.

Instagram ka ndërmend që në fund të lejojë krijuesit dhe botuesit të fitojnë para nga videot më të gjata, megjithëse nuk ka sqaruar se si do të funksiononin shoqërues si reklama dhe ndërprerjet e mesme ose ndarjet e të ardhurave. Secila nga videot do të shfaqen si opsion për të hapur një lidhje, të cilën krijuesit mund ta përdorin për të menaxhuar trafikun në faqet e tyre të internetit, ose biletat e ngjarjeve. Falë 800 milionë përdoruesve të Instagram, seksioni i videove mund të jetë një mjet i fuqishëm marketingu përtej krijimit të parave të gatshme për krijuesit direkt.

LEXO EDHE:  Bashkimi Evropian, 3.2 miliardë euro për teknologjitë e reja të baterive

Seksioni i formës së gjatë të videove do të fokusojë një koleksion të videove popullore dhe do të ofrojë një opsion “vazhdimi i shikimit” pasi përdoruesit mund të shikojnë klipe të gjata gjatë disa sesioneve. Përdoruesit gjithashtu do të shohin klipet e formës së gjatë të paraqitur në profilet e autorëve pranë flluskave të tregimeve.

Krijuesit nuk do të jenë në gjendje të xhirojnë dhe të postojnë video me formë të gjatë, pasi që seksioni do të lejojë vetëm ngarkimet e videove të bëra paraprakisht. Ky informacion i ri nga burimet e TechCrunch vjen pas një raporti të shkurtër nga The Wall Street Journal sipas të cilit Instagram ishte duke folur me botuesit e përmbajtjeve në lidhje me një funksion për video vertikale.

Është e paqartë se çfarë funksioni i ri video do të publikohet, ose ku do të shfaqet. Facebook nuk ka pasur shumë fat me seksionin e vet origjinal video të formës së gjatë që lançoi në gusht 2017, Facebook Watch.

InstaTube

Seksioni i Zbulimit të Snapchat ofron video ekskluzive, të prodhuara në mënyrë profesionale, nga një sërë botuesish, si një alternativë për tregimet e krijuara nga përdoruesit. Instagram dhe numri i tij masiv i përdoruesve mund të joshë botuesit për të sjellë më shumë video në aplikacionin e saj.

You Tube është armiku më i fortë. Marrëveshjet e ndarjes së të ardhurave nga reklamat dhe angazhimi masiv e kanë bërë atë një platformë për prodhuesit e videove. Gjithsesi, krijuesit gjithmonë kërkojnë të ndërtojnë bazat e tyre të ndjekësve, të fitojnë më shumë para dhe të promovojnë praninë e tyre në internet. Rritja e suksesit të Instagram dhe familjariteti i ndjekjes së njerëzve mund të bëjnë që përqafimi i seksionit të formës së gjatë të videove t’ia vlejë.

LEXO EDHE:  Kush janë rrjetet sociale që përdoren më të shumti nga njerëzit e famshëm

Instagram gjithashtu do të duhet të bindë krijuesit për të xhiruar përmbajtjen e tyre vertikalisht ose për të gjetur mënyra për ta modifikuar atë në mënyrë të këndshme.Familja e aplikacioneve Facebook nuk mund të jetë kurrë në gjendje të përputhet me gjerësinë dhe thellësinë e katalogut të videos në YouTube.

Por Instagram ka një mundësi këtu për të mbuluar përmbajtjen më të mirë nga maja e ekosistemit krijues / botues të lulëzuar dhe për ta mbuluar atë koherencë për audiencat e rastësishme. Kjo mund të na bëjë të shpenzojmë më shumë kohë me Instagram, edhe nëse miqtë tanë janë të mërzitshëm. /PCWorld Albanian

Tags >

Instagram
Lajmet e fundit>