Biznes

Intel blen 15% të aksioneve në shërbimin e hartave dixhitale Here

Publikuar , 04 Janar 2017
0
Intel blen 15% të aksioneve në shërbimin e hartave dixhitale Here

nokia-relaunches-its-here-maps-and-navigation-app-for-iosIntel kofirmoi ditën e sotme se konsorciumi Audi. BMW dhe Daimler kanë shitur tek gjigandi i çipeve 15% të aksioneve të shërbimit të njohur të hartave Here.

Marrëveshja detajet e së cilës nuk bëhen të ditura, pritet të finalizohet në tre mujorin e tretë të 2017-tës tha Intel.

Si rezultat, Intel dhe Here do të punojnë së bashku në hulumtim dhe zhvillim të koncepteve arkitekturore të hartave dhe sistemeve plotësisht të automatizuara të drejtimit të makinave.

Në 2015-tën Nokia shiti Here tek Audi, BMW dhe Daimler për 3 miliard dollar. Së fundit Navinfo, Tencent dhe Gic blenë 10% të Here. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Google dështoi të adresonte një problem sigurie që po bën kërdinë në Evropën Qendrore

Tags >

Here
Lajmet e fundit>