Lajmet

Intel goditet nga 32 padi për Meltdown dhe Spectre

Publikuar , 16 Shkurt 2018
0
Spectre dhe Meltdown u zbuluan për here të pare në Janar dhe prekin thuajse çdo pajisje kompjuterike modern të cilët kanë procesorë nga Intel, AMD dhe ARM. Intel goditet nga 32 padi për Meltdown dhe Spectre

Intel tha ditën e Premte se aksionerët dhe konsumatorët kanë dërguar 32 padi kundrejt kompanisë në lidhje me problemet e fundit të sigurisë të zbuluara në fillim të vitit.

Shumica e padive, 30, vine na konsumatorët të cilët pretendojnë se janë goditur rëndë na veprimet e kompanisë.

Spectre dhe Meltdown u zbuluan për here të pare në Janar dhe prekin thuajse çdo pajisje kompjuterike modern të cilët kanë procesorë nga Intel, AMD dhe ARM.

Edhe pse kanë dërguar përditësime, disa prej tyre kanë ngadalësuar kompjuterat e përdoruesve.

Dy paditë e fundit thonë se Intel ka shkelur ligjin duke dhënë deklarata jo të sakte në lidhje me produktet që ofron.

Google thotë se kompanitë e prekura janë lajmëruar që nga 1 Qershori i 2017-ës.

Dy paditë janë bërë nga individë të cilët pretendojnë se kanë blerë aksione të Intel. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Procesorët e rinj Intel, a mjafton një frekuencë e lartë për të kapur AMD?

Tags >

intel