Harduer

Intel humb tjetër betejë përballë AMD

Nga: PCWorld
Publikuar , 24 Korrik 2020
Deri atëherë kompania do të përdorë procesorët 10-nanometër që sapo ka hyrë në prodhim pas një seri shtyrjesh. Intel humb tjetër betejë përballë AMD

Intel dha lajme të këqija për investitorët ditën e sotme pasi bëri publike planet për të shtyrë debutimin e procesorëve 7-nanometër edhe me gjashtë muaj të tjerë.

Lajmi vjen pasi Apple tha se do të ndërtojë vetë procesorët e saj për kompjuterët dhe pasi konkurrentët si AMD dhe NVIDIA tashmë kanë zhvilluar teknologjinë 7-nanometër.

Deri atëherë kompania do të përdorë procesorët 10-nanometër që sapo ka hyrë në prodhim pas një seri shtyrjesh.

CEO i kompania citoi njëd efekt në proces dhe duhet të mbështetet tek palë të treta për të prodhuar çipet. E thënë ndryshe nuk do të shohim procesorë Intel 7-nanometër në prodhim apo pajisje deri në fund të 2022 ose fillim të 2023. Arkitektura 7-nanometër aktualisht është teknologjia më e avancuar e procesorëve. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  AMD prezanton kartën grafike Radeon 6700XT, konkurron me Nvidia RTX 3060 Ti

Tags >

AMDintel