Biznes

Intel merr “dritën jeshile” për ndërtimin e kampusit që kushton 4 miliardë $

Publikuar , 26 Janar 2013
0
Intel merr “dritën jeshile” për ndërtimin e kampusit që kushton 4 miliardë $

IntelNga Intel vijnë sinjale pozitive për ndërtimin e një fabrike të re në Irlandë, duke siguruar lejen e nevojshme për ndërtimin e objektit.

Ky kampus që do të ketë një sipërfaqe prej 244.000 metra katrore, ku do të funksionoje dhe do të shërbeje për ndërtimin e mikroprocesorëve të ardhshëm 14nm.

Intel njoftoi planet për të nisur një projekt të ri 5 miliardë $ për ndërtimin e kampusit të tij teknologjik Leixlip në janar të vitit 2011.

Në atë kohë, projekti i premtuar synonte edhe të krijonte vende pune. SiliconRepublic raporton se Intel po shkon përpara me planet e zhvillimit.

Sipas SiliconRepublic, investimi kërkon 4 miliardë dollarë dhe një total prej 3500 punëtorë të ndërtimit për një periudhë prej dy vjetësh.

Objekti kryesor i kampusit do të ketë një sipërfaqe prej 101.000 metra katrore, dhe pjesa tjetër do të përbëhet nga ndërtesa mbështetëse për mbeturinat kimike dhe për disa procese të tjera. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  AMD prezanton procesorin që Intel nuk e mund dot

Tags >

intel