Lajmet

Intel ndërton fabrikën 19 miliardë dollarë të prodhimit të çipeve në Gjermani

Nga: PCWorld
Publikuar , 15 Mars 2022
Fabrika do ti kushtojë kompanisë 19 miliardë dollarë dhe do të ndërtohet në Magdenburg. Prodhimi duhet të nisi në 2027. Intel ndërton fabrikën 19 miliardë dollarë të prodhimit të çipeve në Gjermani

Intel konfirmoi planet për ndërtimin e një fabrike të prodhimit të çipeve në Gjermani si pjesë e një investimi prej 80 miliardë dollarësh në Evropë dekadën e ardhshme.

Fabrika do ti kushtojë kompanisë 19 miliardë dollarë dhe do të ndërtohet në Magdenburg. Prodhimi duhet të nisi në 2027.

Intel gjithashtu do të ndërtojë një fabrikë tjetër 13 miliardë dollarë në Leixlip në Irlandë.

Së fundi një qendër kërkimore do të ngrihet në Plateau de Saclay në Francë deri në fund të 2024.

Sipas kompanisë planet do të balancojnë zinxhirin furnizues me çipe në mbarë botën. Në Shkurt të këtij viti Bashkimi Evropian miratoi një fond prej 49 miliardë dollarë për të parandaluar varësinë ndaj çipeve Aziatike. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Krahasimi i Core i3 me Ryzen 5 tregon sesa larg ka shkuar Intel përballë AMD

Tags >

intel