Lajmet

Interneti në Kubë përshpejtohet pas aktivizimit të kabëllit nënujor

Publikuar , 23 Janar 2013
0
Interneti në Kubë përshpejtohet pas aktivizimit të kabëllit nënujor

Shpejtësia e internetit në Kubë u rrit të martën, dhe vendi dukej të ishte më shumë në trafik përmes një kabëlli të mëparshëm nëndetar me fibër-optike, sipas kompanisë së monitorimit të internetit Renesys.

Renesys theksoi javën e kaluar se trafiku i internetit ishte duke u shpartalluar në Kubë nga kompania spanjolle e telekomunikacionit TelefA3nica, përmes ALBA-1, një kabëll nëndetar që lidh Kubën me Venezuelën.

Projekti ishte përfunduar rreth vitit 2011, por Kuba ishte shfaqur që nga ajo kohë për tu mbështetur në tre ofrues satelitore. Lidhjet e internetit nëpërmjet satelitit janë të prirur për vonesë të lartë. Për Kubën, kjo kohë vonese ishte rreth një gjysmë sekonde, por filloi të tkurret javën e kaluar në rreth 400 milisekonda, duke treguar se kablli është duke u përdorur.

Të martën, Renesys lajmëroi se koha e vonesës u bë përsëri e shkurtër, mes 180ms dhe 220ms, shkruan Doug Madory, inxhinier i lartë kërkimor.

“Në 180-220ms, këto shtigje sugjerojnë një zgjidhje të pastër tokësore, bazuar në kabuj nënujore dhe tokësore. Internetin tradicional thuajse të gjithë të tjerët në tokë e gëzojnë”,- ka shkruar Madory.

Interneti në vitin 2012: 634 milionë uebfaqe, 2.4 miliardë përdorues

Madory shkroi se kjo është e mundur që operatorët e rrjetit në Kubë ndryshuan politikat e tyre për ta bërë Alba-1 rrugën e parazgjedhur për trafikun e drejtuar jashtë nga disa rrjete. Duket se sateliti është ende në përdorim, shkroi ai.

“Pothuajse menjëherë, kemi filluar marrjen e raporteve nga Havana se vonesat për trafikun e internetit janë në rënie dukshëm, kur politika e re filloi,” shkroi ai. (PCWorld Albanian)

Internet

LEXO EDHE:  Samsung prezanton telefonin për tu përdorur në kushte të vështira pune

Tags >

internet