Harduer

iOS 10 i jep fund mbështetjes për iPhone 4S, ja lista e paisjeve të mbështetura

Publikuar , 16 Qershor 2016
0
iOS 10 i jep fund mbështetjes për iPhone 4S, ja lista e paisjeve të mbështetura

IMG_0052-640x417Gjatë konferencës së zhvilluesve me publikimin e iOS 10, Apple prezantoi listën e paisjeve  që do të mbështeten nga iOS 10. Në një njoftim zyrtar për shtypin, Apple konfirmoi atë që të gjithë i trembeshin: fundin e mbështetje për iPhone 4S, iPad 2, iPad 3, iPad mini dhe iPod 5.

Ja lista e plotë e harduerëve që do të vijojnë të mbështeten në iOS 10:

  • iPhone 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus dhe SE
  • iPad 4, iPad Air dhe iPad Air 2
  • iPad Pro dhe Pro Mini
  • iPad Mini 2, 3, 4
  • iPod Touch 6

Të gjithë paisjet që nuk janë pjesë e listës kanë një të përbashkët: proçesorin Apple A5. Është pikërisht ky çip i cili është mbështetur përtej asaj që Apple kishte ofruar për çipet e tjera në të kaluarën. Fillimisht debutoi me iPad 2 në Mars të 2011-tës, e cila është paisja e fundit e prezantuar nga Steve Jobs. Më pas mbërriti në iPhone 4S, në iPod Touch dhe iPad Mini. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Vetëm në 2021 iPhone do të ketë sigurinë biometrike që Galaxy S10 e ofron sot

Tags >

iOSiphone