Analiza

iOS 12- gjithçka për të rritur performancën e telefonit tuaj

Publikuar , 26 Qershor 2018
0
iOS 12 është një ndryshim i këndshëm i ritmit. "Për iOS 12, ne po dyfishojmë performancën", tha SVP i Apple për inxhinierimin softuer, Craig Federighi në WWDC. iOS 12- gjithçka për të rritur performancën e telefonit tuaj

Ritmi i inovacionit të iOS ka qenë kaq intensiv saqë edhe Apple nuk mund ta ndjekë. Në disa mënyra, tipari kryesor i iOS 11 ishte tejmbushja me buge, mesazhe që vijnë jashtë rendit dhe aplikacioni Calculator që nuk llogarit siç duhet. iOS 12 është një ndryshim i këndshëm i ritmit. “Për iOS 12, ne po dyfishojmë performancën”, tha SVP i Apple për inxhinierimin softuer, Craig Federighi në WWDC.

Apple është duke shtuar më shumë korniza të reja për kategori specifike të aplikacioneve në vend të lëshimit të ndryshimeve të mëdha të platformës që ndikojnë në të gjitha aplikacionet e palëve të treta. Dhe për pjesën tjetër, kjo ka të bëjë me përmirësimet, rregullimet e gabimeve dhe optimizimet. Apple lëshoi ​​sot versionin e parë publik beta të iOS 12.

Ndryshimet e sistemit operativ

Le të fillojmë me përditësimet në nivelin e sistemit operativ. iOS 12 duhet të jetë më i shpejtë se iOS 11, duke përfshirë pajisjet më të vjetra. Ju e dini atë ndjenjë të keqardhjes së menjëhershme kur e përditësoni iPhone ose iPad tuaj të vjetër në një version të ri të iOS. Gjithçka duket shumë më e ngadalshme. Apple dëshiron të ndryshojë këtë trend dhe të bëjë iOS 12 më të shpejtë për iPhone 5s ose iPad Mini 2. Aplikacionet duhet të fillojnë më shpejt, tastiera duhet të shfaqet më shpejt, kamera duhet të jetë më reaktive etj. Është e vështirë ta përjetosh këtë me një version beta të iOS 12, kështu që ne do duhet ta shohim atë deklaratë përsëri në shtator.

Përveç kësaj, ekziston një tjetër temë e rëndësishme për iOS 12. Dhe ky qëllim reflektohet me tre veçori të reja – “Koha e Ekranit”, njoftime më të mira dhe një mënyrë më e grimcuar “Mos shqetësoni”. “Koha e ekranit” është një tipar i ri që ju lejon të shihni se sa kohë ju keni humbur duke lundruar nëpër faqe. Ju do të merrni raporte javore dhe prindërit mund të krijojnë kufizime të aplikacioneve që sinkronizohen në të gjitha pajisjet tuaja iOS. Mos shqetësoni tani është më e grimcuar pasi mund ta vendosin atë për një orë, deri në fund të një ngjarjeje ose deri sa të largoheni nga një vend.

LEXO EDHE:  Telefoni më i shitur për këtë fundvit mund tu surprizojë

Sa i përket njoftimeve, ato tani janë grupuar sipas parazgjedhjes. Gjithashtu, mund të rrëshqisni një njoftim për të çaktivizuar njoftimet nga një aplikacion i caktuar ose t’i ktheni në njoftime të heshtura. Ju do të ndiheni se keni më shumë  kontroll mbi iPhone tuaj në vend që të ndjeheni sikur iPhone po ju kontrollon juve.

Përditësimet e aplikacionit

Apple nuk mundi të ndalet në ato përmirësime dhe duhej të lëshonte përditësime për aplikacionet e veta. FaceTime tani mbështet bisedat në grup- të paktën nëse të gjithë miqtë tuaj po përdorin iPhone. Lidhur me  Messages, shumica e përdoruesve të iPhone nuk do të shohin një ndryshim këtë vit pasi Apple u përqendrua në iPhone X.

Përveç animojis të ri, tani mund të krijoni avatarin tuaj duke përdorur Memoji. Problemi i vetëm është se ajo ndihet si një bisedë me një drejtim nëse nuk po dërgoni mesazhe drejt dikujt që përdor një iPhone X. Është një lloj veçorie që do të fillojë të ketë kuptim pas disa vitesh kur të gjithë të kenë Face ID në iPhone-in e tyre .

Katër aplikacione të tjera të Apple morën një përditësim. Stocks dhe Apple News morën disa përmirësime në dizajn. Voice Memos tani do t’i ruajnë memot tuaja në iCloud dhe do t’i sinkronizojnë ato me iPad dhe Mac pa përdorur iTunes (më në fund). Së fundi, iBooks tani quhet Apple Books, dhe tani duket më shumë si App Store I përditësuar.

Dy synime të Apple

Me iOS 12, Apple po ndjek synimin e saj të madh në realitetin e shtuar dhe duke filluar diçka të re me Siri. Këto ndryshime në platformë mund të rezonojnë mirë me zhvilluesit dhe përdoruesit ose mund të bëhen një zbavitje për të gjithë. Realiteti i shtuar i Apple për SDK po bëhet një përditësim i madh. Me ARKit 2, zhvilluesit mund të krijojnë aplikacione që ndajnë të njëjtën botë të realitetit të shtuar midis përdoruesve të shumtë. Ende është e paqartë nëse njerëzit në të vërtetë dëshirojnë të përdorin pajisjen e tyre iOS për të fuqizuar një eksperiencë të realitetit të shtuar.

LEXO EDHE:  Apple publikon numrin e kërkesave të qeverisë për heqjen e aplikacioneve nga App Store

Dhe e dyta gjë e madhe është Siri Shortcuts. Pasi Apple bleu Workflow, aplikacionin e automatizimit për iOS, shumë njerëz pyesin veten se çfarë do të thoshte për tifozët e automatizimit. Lajm i mirë është se Apple po përqafon plotësisht Workflow me një sërë veçorish. Zhvilluesit e aplikacioneve tani mund të konfigurojnë shkurtoret për t’i lejuar përdoruesit të shtojnë në Siri një rezervim restoranti, një urdhër të preferuar Deliveroo ose një ekip të preferuar sportiv. Në letër, është mjaft e fuqishme dhe e kufizuar në të njëjtën kohë. Kjo tingëllon si bookmarks për Siri. Shumica e përdoruesve do të ndalet në shkurtoret e sugjeruara.

Por përdoruesit e energjisë do të jenë në gjendje të konfigurojnë rrjedhat e punës me shumë hapa në aplikacionin e ri të Shortcuts. Është ashtu si Workflow, por me një emër të ri dhe karakteristika të reja të automatizimit në shtëpi. Ky është një lajm i madh në qoftë se jeni përdorues i energjisë, por mbetet dilemë nëse Shortcuts do të gjejë një audiencë të zakonshme. Kjo veçori ende nuk është në dispozicion në beta.

Ka shumë përmirësime të tjera të vogla si për shembull, modaliteti Portret është përmirësuar dhe aplikacioni i fotove po përmirësohet duke treguar rekomandime të personalizuara. Ose nëse keni një iPhone X, do të jeni në gjendje të shtoni një fytyrë të dytë për të zhbllokuar telefonin tuaj. iOS 12 duket veçanërisht premtues nëse e konsideroni iPhone tuaj si infrastrukturë. Shumë njerëz duan një pajisje që është aq e besueshme sa të jetë e mundur. Dhe iOS 12 duhet të qëndrojë në këtë front. /PCWorld Albanian

Tags >

AppleiOS