Lajmet

iOS 6 përdor pa leje orën e hekurudhave zvicerane

Publikuar , 21 Shtator 2012
0
iOS 6 përdor pa leje orën e hekurudhave zvicerane

Operatori i hekurudhës në Zvicër, SBB, është ankuar që Cupertino ka kopjuar dizajnin e vet për paraqitjen e orës të përdorur në iOS 6.

Gjatë paraqitjes së “lumturisë” që iOS 6 përdor atë që beson se është një kopje e drejtpërdrejtë e dizajnit të vet, SBB thotë që Apple nuk i ka kërkuar leje, në këtë ngjarje.

Zëdhënësi i SBB-së, Christian Ginsing, tha për Tages Anzeiger që dizajni është i mbrojtur dhe është një markë tregtare e SBB-së.

Tagges kërkoi ndonjë koment nga Apple – por ju mbase mund të parashikoni përgjigjen e dhënë nga ajo kërkesë.

Dizajni “klasik”, thotë SBB, ishte krijuar në vitin 1944 nga Hans Hilfker.

Ndërkohë, blerësit në Australi dhe Zelandë të Re janë duke ndjerë të njëjtën dhimbje për harta ashtu siç ishte raportuar më herët nga El Reg nga Britania e Madhe, me një bollëk të gabimeve për paraqitjen e pajisjes së re iPhone.

Gazetari i IT-së nga Zelanda e Re, Juha Saarien, tha se në Auckland, që hartat janë aq të pasakta kështu që janë të padobishme, ndërsa John Lindsay iiNet sugjeroi: “Shpërngulni biznesin tuaj atje ku Apple thotë. Kjo është rruga e Apple”. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Ja kompania e radhës teknologjike që vlerësohet me mbi 1 trilionë dollarë

Tags >

iOS 6