Analiza

iPad-ët kanë ngadalësuar shitjet e PC-ve

Publikuar , 12 Tetor 2013
0
iPad-ët kanë ngadalësuar shitjet e PC-ve

Chart-Thumb-Oct-10Viti i fundit kur shitjet e PC-ve ishin në rritje ishte 2010-a, pra, deri në momentin që iPad nuk ishte hedhur ende në treg.

Në 3 prill 2010, Apple hodhi në treg tabletin më të famshëm në botë sot, dhe që prej këtij lançimi, vihet re se shitjet e PC-ve kanë pësuar rënie në mënyrë të vazhdueshme e drastike.

Edhe pse ka pasur disa luhatje gjatë muajve, viti 2012 shënoi shitje aspak të mira për prodhuesit e PC-ve.

Në grafikun e mëposhtëm janë paraqitur të dhënat e përmbledhura nga firma kërkuese e tregut, Gartner, që prej vitit tremujorit të parë të vitit 2010 e deri në tremujorin e tretë të vitit 2013. Mesa duket, shumë njerëz po preferojnë ta zëvendësojnë kompjuterin me tabletin. (PCWorld Albanian)

iPad_PC_Mashable

LEXO EDHE:  Ja lista e iPhone dhe iPad që do të kalojnë në iOS 13

Tags >

ipadpc
Lajmet e fundit>