Harduer

iPhone 6 akuzohet për shkelje të patentave të dizajnit të një telefoni kinez, Baili 100C

Publikuar , 18 Qershor 2016
0
iPhone 6 akuzohet për shkelje të patentave të dizajnit të një telefoni kinez, Baili 100C

2016-06-1715-29-00Apple iPhone 6 dhe 6S Plus janë ndaluar nga shitja në kryeqytetin Kinez nga autoriteti regullator i pronësisë intelektuale sipas Wall Street Journal. Autoritetet pretendojnë se Apple ka shkelur disa patenta dizajni që i përkasin telefonit kinez Baili 100C.

Vendimi i gjykatës për ndalimin nga shitja të iPhone, nuk prek gjeneratën e fundit të telefonëve inteligjent të Apple. Megjithatë kjo është një tjetër goditje e rëndë ndaj kompanisë pas humbjes së të drejtave të përdorimit të titullit “iPhone” në telefonët e saj muajin e kaluar në Kinë.

Ky shtet është një treg shumë i rëndësishëm për Apple dhe më i madh pasi SHBA-ve për gjigandin amerikan. Kompania konfirmoi se urdhri për ndalimin e shitjeve është apeluar dhe iPhone së shpejti do të dalë në shitje përsëri. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Surpriza e keqe e iPhone 12 do të jetë e parëndësishme për pjesën më të madhe të konsumatorëve

Tags >

iphone