Analiza

iPhone-ët e rinj do të kushtojnë deri në 33% më shtrenjtë në Evropë krahasuar me SHBA

Publikuar , 13 Shtator 2018
0
Megjithatë krahasuar me vendet e tjera të botës, këto çmime janë vetëm për SHBA-të. iPhone-ët e rinj do të kushtojnë deri në 33% më shtrenjtë në Evropë krahasuar me SHBA

Një gjë e sigurtë me debutimin e iPhone-ve të rinj këtë vit ishte çmimi i tyre edhe më i lartë sesa paraardhësit.

Ditën e djeshme Apple prezantoi tre iPhone me ekrane pa skaje dhe modeli më i shtrenjtë iPhone XS Max 512GB kushton plot 1,449 dollarë.

Megjithatë krahasuar me vendet e tjera të botës, këto çmime janë vetëm për SHBA-të.

Ndërsa në vende si Japonia qytetarët do të paguajnë 2% më shumë sesa Amerikanët, në vende si Gjermani kostoja e një iPhone XR, XS dhe XS Max 33% më e lartë sesa në Shtetet e Bashkuara.

Evropa duket të jetë vendi më i prekur sepse edhe Britania do të paguajë deri në 30% më shumë sesa SHBA për një iPhone.

Po Shqipëria sa do të paguajë? /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Një virus në WhatsApp mund të ndryshojë mesazhet tuaja

Lajmet e fundit>