Lajmet

Irani ndalon transaksionet në monedha kriptografike

Publikuar , 23 Prill 2018
0
Një ligj i cili ndalon përdorimin e monedhave kriptografike është miratuar në Dhjetor. Irani ndalon transaksionet në monedha kriptografike

Banka Qendrore Iraniane ka ndaluar përdorimin dhe transaksionet e monedhave kriptografike për të gjitha bankat e vendit, përfshirë Bitcoin, lidhur me shqetësimet për aktivitete të jashtëligjshme të pastrimit të parave.

“Bankat, institucionet kredituese dhe bursat e kanë të ndaluar shitjen dhe blerjen e këtyre monedhave,” bëri të ditur agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

Një ligj i cili ndalon përdorimin e monedhave kriptografike është miratuar në Dhjetor.

Formalisht këtë muaj Irani ndaloi këmbimin e parave jashtë bankave pasi monedha vendase rial ra me shpejtësi.

Presidenti Donald Trump do të vendosë më 12 Maj nëse do të rikthejë sanksionet Amerikane ndaj Teherani, një lëvizje e cila do të ishte goditje e rëndë për paktin mes Iranit dhe gjashtë fuqive të mëdha në 2015-ën. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Bitcoin nuk ndalet, ngjitet në 8,000 dollarë

Lajmet e fundit>