Lajmet

Irlanda zyrtarisht i bashkohet Apple në betejën ligjore të taksave kundër Komisionit Europian

Publikuar , 08 Nëntor 2016
0
Irlanda zyrtarisht i bashkohet Apple në betejën ligjore të taksave kundër Komisionit Europian

An Apple logo is seen in the window of an authorised apple reseller store in GalwayQeveria Irlandeze përgatitet të apelojë formalisht vendimin e Komisionit Europian për rikthimin e miliard eurove taksa nga Apple, u shpreh Ministri Irlandez i Financave, Majkell Nonan.

Kabineti qeveritar gjeti dakordësinë në Shtator për t’ju bashkuar Apple në këtë betejë ligjore me Komisionin Europian i cili kërkon 13 miliard Euro taksa me arsyetimin e prodhuesi i iPhone ka përfituar lehtësira financiare ilegalisht.

Nga ana tjetë Dublini zyrtar kërkon të mbrojë regjimin taksativ i cili ka tërhequr shumë kompani shumëkombëshe në Irlandë. Vendimi i Komisionit Europian gjithashtu ka acaruar marrëdhëniet me Washingtonin.

“Qeveria fundamentalisht kundërshton analizën dhe vendimin e Komisionit Europian duke mos lënë zgjidhje tjetër veç apelimit në gjykatat Europiane,” tha Noonan në Parlamentin Europian. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Raspberry Pi 4 tashmë ka po aq memorie sa një smartfon flagship