Biznes

Ish ekzekutivi i Rovio ngarkohet me detyrën për të rikthyer në treg telefonët me markën Nokia

Aug 22 2016
0 Shpërndarje
Ish ekzekutivi i Rovio ngarkohet me detyrën për të rikthyer në treg telefonët me markën Nokia

A collection of mobile phones made by Nokia is pictured in this file photo illustration, May 8, 2012. REUTERS/Kacper Pempel/Illustration/File Photo

HMD Global Oy, një kompani e re finlandeze e cila po elaboron mundësitë për të rikthyer markën Nokia për telefonët të treg, tha këtë të Hëne se kishte punësuar Pekka Rantala, ish-CEO lojës Angry Birds Rovio, si shef marketingu. Nokia, dikur prodhuesi më i madh i telefonave, tha të hënën se ka firmosur një licencë ekskluzive me HMD për të sjellë pajisjet me markë Nokia përsëri në treg.

Një veteran i Nokia, Rantala punoi për kompaninë nga 1994 – 2011. Ai iu bashkua Rovio si CEO në 2015 por u tërheq pas vetëm një viti pas imponimeve të  largimeve të thella nga puna dhe rikonstruktimeve.

Nokia ra pas hyrjes të smartphoneve dhe ngritjes të Apple dhe Samsung. Ato shiten divizionin e paisjeve mobile tek Microsoft në 2014 dhe tani bizneset kryesore i ka të përqendruara në industrinë telekomunikacionit. (PCWorld Albanian)

Tags >

Nokia
Lajmet e fundit>