Biznes

Italia do të lejojë përfshirjen e Huawei në ndërtimin e rrjetit 5G

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 23 Dhjetor 2019
0
Operatori më i madh Italian, Telecom Italia (TIM) është në proces të përzgjedhjes së furnizuesve për të implementuar infrastrukturën 5G dhe Huawei është një prej emrave të lakuar. Italia do të lejojë përfshirjen e Huawei në ndërtimin e rrjetit 5G

Firma Kineze e telekomunikacionit Huawei duhet të lejohet ndërtojë rrjetin e 5G të Italisë tha Ministri i Industrisë ditën e Diele pasi një komitet parlamentar në vend bëri thirrje që Roma të bllokojë kompaninë.

Shtetet e Bashkuara kanë lobuar pranë Italisë dhe aleatëve Evropianë të shmangin përdorimin e pajisjeve të Huawei në rrjetet e tyre dhe të monitorojnë ZTE duke thënë se përbëjnë kërcënim për sigurinë.

Të dy kompanitë kanë mohuar akuza të tilla. Javën e kaluar Komitetit Parlamentar për Sigurinë tha se qeveria duhet të konsiderojë bllokimin e Huawei dhe ZTE nga zhvillimi i rrjeteve 5G.

Operatori më i madh Italian, Telecom Italia (TIM) është në proces të përzgjedhjes së furnizuesve për të implementuar infrastrukturën 5G dhe Huawei është një prej emrave të lakuar.

Ministri Stefano Patuanelli, pjesë e Lëvizjes 5 Yjet, tha se Huawei jo vetëm që ofron pajisjet më të mira por edhe me çmimet më të mira. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ericsson jep parashikimin për përdorimin e teknologjisë 5G në 6 vitet e ardhshme