Harduer

Ja cilat janë kërkesat për Windows Phone 8

Publikuar , 31 Tetor 2012
0
Ja cilat janë kërkesat për Windows Phone 8

Si me çdo sistem operativ të ri, Microsoft-i përditëson dhe kërkesat e veta në lidhje me cilësinë e pajisjeve.

Me Windows Phone 8 ato kanë ndryshuar pak nga 7.5 “Tango” duke bërë të qartë se sistemi i ri operativ nuk mund të përdoret në pajisje më të vjetra.

· Qualcomm Snapdragon S4 dual-core processor

· 512MB RAM për WVGA phones; minimum 1GB RAM for 720p / WXGA

· 4GB flash memory

· GPS A-GNSS; GLONASS

· Support për micro-USB 2.0

· 3.5mm stereo headphone jack

· Rear-facing AF camera me LED ose Xenon flash,

· Accelerometer, proximity dhe ambient light sensors

· 802.11b/g dhe Bluetooth (802.11n is optional)

· DirectX graphics

· Multi-touch capacitive touch screen

Minimumi i RAM-it është rritur për shkak të rezolucioni më të madh që ka sistemi operativ.

Gjithashtu pajisjet Windows Phone 8 duhet të kenë patjetër një procesor dual core nga Qualcomm Snapdragon. Pjesa tjetër e kërkesave janë standarde nga çfarë pret për një smartfon.

Lajmi i mirë është se këto specifikime bëjnë që krijuesit e smartfonëve e dinë pikërisht se çfarë kanë përballë pa pasur mundësi për abuzime. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Aplikacioni Telegram përgatitet për të lançuar kriptomonedhën