Analiza

Ja cilat kanë qenë ngjarjet më të diskutuara gjatë këtij viti në Facebook

Publikuar , 10 Dhjetor 2013
0
Ja cilat kanë qenë ngjarjet më të diskutuara gjatë këtij viti në Facebook

Jemi në muajin e fundit të vitit që do të thotë se është koha perfekte për të rishikuar trendet e këtij viti, këngët, filmat apo animimet humoristike. 1.19 miliard përdoruesit e rrjetit social Facebook do të kenë mundësi të njihen që tani me këtë listë duke qenë se kompania sapo e ka publikuar.

Ndër ngjarjet e këtij viti është vënë re se Papa Francis është renditur i pari si njeriu për të cilin është folur më tepër në këtë rrjet social, ndërsa në vend të dytë qëndron fëmija i familjes mbretërore britanike.

Zgjedhjet qeveritare kanë qenë gjithashtu shumë të diskutuara në mbarë botën. Për të arritur këto përfundime Facebook-u ka llogaritur hashtag-et dhe numrin e publikimeve ku përmendej një person ose event i caktuar.

Ky vit ka qenë i mbushur edhe me disa ngjarje të hidhura përfshirë këtu bombat në Maratonën e Boston-it, vdekjen e Margaret Thatcher dhe Nelson Mandela-s.

Cilat kanë qenë ngjarjet më të përfolura në Amerikë?

Një prej eventeve më të përfolura ka qenë Super Bowl e cila është pasuar nga Maratona e Boston-it. Ndërkohë, në fushën e muzikës ka qenë në qendër të vëmendjes kënga Get Lucky e Daft Punk dhe sigurisht nuk mund të harrojmë të përmendim tundjen e belit sipas stilit të Miley Cyrus. Harlem Shake gjithashtu ka qenë një ndër fenomenet më të diskutuara të këtij viti.

Përsa i përket kinematografisë, filmi më i diskutuat i vitit ka qenë The Conjuring, ndërsa seriali televiziv më i famshëm ka rezultuar Scandal. Është i çuditshëm fakti që Facebook-u ka harruar të përmendë një prej ngjarjeve më popullore si skandali i Snowden që zbuloi ekzistencën e programit masiv të përgjimit nga NSA (National Security Agency).

LEXO EDHE:  Dell përditëson laptopët me procesorët e gjeneratës së 10-të Intel

Njihuni me ngjarjet tuaja më të rëndësishme të këtij viti

Facebook ka menduar të lejojë përdoruesit të shohin ngjarjet individuale më të rëndësishme duke ndjekur këtë link: Facebook.com/yearinreview Nëpërmjet një “magjie” algoritmike, rrjeti social do të rendisë në formë galerie eventet tuaja më të rëndësishme gjatë këtij viti. (PCWorld Albanian)

Facebook Year in Review 2013-900-80