Blog

Ja fotografi i cili ka ndërtuar një aparat fotografik nga një patate

Publikuar , 02 Nëntor 2016
0
Ja fotografi i cili ka ndërtuar një aparat fotografik nga një patate

potatocameraNë perendim kanë një shprehje fotove dhe videove të cilësisë të ulët referohen si “cilësi patateje”.

Por për fotografin Colin Lowe, “cilësi patateje” është një përshkrim shumë i mirë për disa nga fotot e tij sepse ato janë me të vërtetë të bëra me një patate.

Lowe, një fotograf amator nga Albani, Australinë Perendimore, krijoi një kamerë në një patate kohët e fundit pasi një i afërm i tij vendosi një bast me të se nuk mund të bënte foto duke përdorur një patate.

7949770-3x4-700x933

Kështu, Lowe krijoi një SpudCam duke përdorur një patate, një kanaçe salce, një magnet frigoriferi, dy kanistra filmi 35mm, pak shirit gaffer, dhe llastiqe. Të dhënat teknike të kamerës janë një vrimë 300 micron, një hapje f/200, dhe një gjatësi fokusi prej 60mm.

Lowe ka marrë kamerën e tij funksionale nëpër qytet në një tripod, duke tërhequr mjaft shikime dhe komente. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Soros bën thirrje për largimin e Zuckerberg

Tags >

kamer