Lajmet

Ja sesi Instagram popullon faqen e postimeve

Publikuar , 03 Qershor 2018
0
Sa më shumë të keni bashkëvepruar me dikë në platformë,aq më shumë ka gjasa që të shihni përmbajtjen e tyre në krye. Ja sesi Instagram popullon faqen e postimeve

Instagram zbuloi sot se si organizon postimet e përdoruesve,duke përfshirë atë se si  konsideron faktorë të ndryshëm në algoritmin e saj.Deri tani postimet në Instagram ishin një lloj shkence misterioze.

Postimet nga anëtarët e familjes dhe shokët e ngushtë shfaqen pranë kreut,gjë që ishte arritja e vendimit të kompanisë për t’u larguar nga postimet me rend të kundërt kronologjik në vitin 2016,por mënyra se si aplikacioni u mbush me boshllëqe mes atyre miqve të ngushtë ishte paksa misterioze.

Drejtuesi i produktit në Instagram,Julian Gutman i shpjegoi TechCrunch dhe portaleve të tjera sot se rendisin tre faktorë kryesorë kur krijojnë faqen e postimeve të përdoruesve: interesin,kohën e postimit dhe marrëdhëniet.

Interesi është se sa Instagram mendon se do të kujdeseni për një postim,me më të rëndësishmin që duket qartë që vjen në krye.Koha e postimit thjesht do të thotë që Instagram prioritizon postimet e reja,dhe sigurisht që edhe marrëdhënia me personin që e publikon është marrë në konsideratë.

Sa më shumë të keni bashkëvepruar me dikë në platformë,aq më shumë ka gjasa që të shihni përmbajtjen e tyre në krye. Instagram gjithashtu merr parasysh tre faktorë të tjerë: frekuenca, ndjekja dhe përdorimi. Frekuenca ka të bëjë me se sa shpesh e hapni aplikacionin,pasi dëshiron t’ju tregojë postimet më të mira që nga hapja e fundit.

Pas kësaj do të thotë që nëse ndjek shumë njerëz,Instagram mund të të tregojë më pak nga një person i caktuar kështu që mund të shohësh më shumë nga të gjithë njerëzit që ndjek.Përdorimi është se sa kohë keni shpenzuar në Instagram,kështu që aplikacioni përcakton kur t’ju tregojë postimet më të mira dhe nëse do të shihni postime më pak të rëndësishme.

LEXO EDHE:  Twitter ndryshon mënyrën sesi ngarkon fotot

Instagram gjithashtu sqaroi disa keqkuptime sot. Nuk po shqyrton një opsion për postimet në rend të kundërt kronologjik,kështu që ju mund të shfrytëzoni vetëm atë që aplikacioni po ofron tani. Një pjesë e madhe e kësaj është disi e qartë: Instagram për herë ju tregon postimet nga njerëzit që ju interesojnë.

Kjo është ajo që një algoritëm efikas duhet të bëjë. Por fakti që Instagram iu desh t’i trajtonte këto sqarime shtesë tregon se sa njerëz shqetësohen për postimet e tyre që aktualisht shfaqen në Instagram. /PCWorld Albanian

Tags >

Instagram
Lajmet e fundit>