Ja se si

Ja si të realizoni fotografi astronomike me një smartfon dhe teleskop

Publikuar , 13 Prill 2014
0
Ja si të realizoni fotografi astronomike me një smartfon dhe teleskop

ekli47szvsptpdrhsqyoNëse dëshironi të fotografoni qiellin natën, por doni ta bëni këtë gjë duke mos shpenzuar shumë, kjo mund të realizohet, qoftë edhe vetëm me një smartfon dhe teleskop. Së pari, do të ju duhet të keni një teleskop, por do të ju duhet që të keni edhe syze. Do të ju duhet edhe një kamerë, por ajo që e keni në smartfonin tuaj me siguri do të punojë. Të gjitha kamerat e smartfonëve janë mjaft të mira.

Kjo është e tëra që ju duhet, por mund të jetë e vështirë që të fotografoni me duar nga syzet e teleskopit. Një gjë më e mirë do të ishte që ta blini një pirg të posaçëm për të vendosur telefonin në një teleskop. Kjo mund të bëhet, siç mund të shihet nga Orion Steadypix Universal, që është paraqitur në fotografinë e mëposhtme.

acr8zkgn6td71yxjwbspMe siguri, kjo nuk do t’jua mundësojë që të fitoni ndonjë çmim në National Geographic, por mund të ju shuajë kureshtjen dhe mund të jetë një projekt argëtues gjatë një fundjave. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  AMD injoron Nvidia me produktin e ri

Tags >

ja se si