Blog

Japonia synon lançimin e sistemit të makinave pa shofer në Lojërat Olimpike 2020

Publikuar , 04 Qershor 2018
0
Në draft thuhet se qeveria dëshiron të testojë një sistem të tillë në mënyrë që ta ofrojë gjatë lojërave olimpike 2020. Japonia synon lançimin e sistemit të makinave pa shofer në Lojërat Olimpike 2020

Një shërbim makinash me sistem vetëdrejtimi mund të vihet në funksion në rrugët publike të Tokios gjatë lojërave Olimpike që pritet të mbahen në 2020-ën.

Ky propozim është pjesë e një pakete të re fiksale dhe ekonomike prezantuar tek Kryeministri Shinzo Abe.

Në draft thuhet se qeveria dëshiron të testojë një sistem të tillë në mënyrë që ta ofrojë gjatë lojërave olimpike 2020.

Më pas synohet komercializimi në 2022. Ekonomistët shohin potencial të madh në zhvillimin e teknologjive autonome dhe inteligjencës artificiale e cila mund ti ndihmojë bizneset të përballen me rënien e fuqisë punëtore.

Megjithatë kompanisë Japoneze nuk kanë arritur të mbajnë ritmin e atyre Evropiane dhe Amerikane në këtë drejtim. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Probleme sigurie me 1.4 miliardë iPhone dhe iPad të prodhuar nga viti 2011

Tags >

Japoni