Blog

Jep dorëheqjen një ekzekutiv i Google i akuzuar për ngacmim seksual

Publikuar , 31 Tetor 2018
0
DeVaul thuhet të ketë thirrur një inxhinierë në një intervistë pune së bashku me bashkëshorten dhe kësaj të fundit i kishte kërkuar të hiqte këmishen dhe i ishte ofruar për ti bërë edhe një masazh. Jep dorëheqjen një ekzekutiv i Google i akuzuar për ngacmim seksual

Një ekzekutiv i lartë i Alphabet është akuzuar për ngacmim seksual raportoi Nju Jork Times ditën e Marte.

Richard DeVaul, drejtor i laboratorit të hulumtimit X të Alphabet, është larguar nga kompania tashmë.

Ai ishte një prej emrave të lakuar në raportin e Nju Jork Times së bashku me liderin e Android Andy Rubin i cili mori 90 milionë dollarë për tu larguar pavarësisht akuzave.

DeVaul thuhet të ketë thirrur një inxhinierë në një intervistë pune së bashku me bashkëshorten dhe kësaj të fundit i kishte kërkuar të hiqte këmishën dhe i ishte ofruar për ti bërë edhe një masazh.

Në fund inxhinieri nuk u punësua në Google tha Nju Jork Times.

DeVaul nuk mohoi akuzat e gazetës por kërkoi falje.

CEO Sundar Pichat dërgoi një e-mail tek të gjithë punonjësit javën e kaluar ku lajmëronte largimin e 48 punonjësve në mesin e tyre 13 ekzekutivë për sjellje të keqe seksuale. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Njihuni me aplikacionin e ri të Facebook që do të ndajë Instagramin në dy

Tags >

Google