Lajmet

Kaspersky: Jemi viktimë e luftës gjeopolitike mes SHBA-ve dhe Rusisë

Jul 12 2017
0 Shpërndarje
Administrata e Trump hoqi Kaspersky Lab nga lista e prodhuesve të besueshëm të produkteve të sigurisë nga agjencitë qeveritare nga frika se produktet e saj Kaspersky: Jemi viktimë e luftës gjeopolitike mes SHBA-ve dhe Rusisë Photo Source: Reuters

Firma Ruse e sigurisë Kaspersky Lab tha ditën e Mërkure se ka rënë pre e përplasjeve gjeopolitike mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, duke shtuar se ishte e gatshme të ballafaqohej me çdo dyshim të zyrtarëve Amerikane shkruante agjencia ruse e lajmeve RIA.

Administrata e Trump hoqi Kaspersky Lab nga lista e prodhuesve të besueshëm të produkteve të sigurisë nga agjencitë qeveritare nga frika se produktet e saj mund të përdoren nga Kremlini për tu qasur në rrjetet Amerikane.

“Kaspersky Lab ka përfunduar në një luftë gjeopolitike ku secila palë po përpiqet të përdoren kompaninë si ushtarin e saj në lojë e secilit,” shprehej zyra e shtypit e Kaspersky Lab.

Kompania e drejtuar nga Eugene Kaspersky ka propozuar disaherë takime me zyrtarët Amerikane duke ofruar prova tek Kongresi Amerikan lidhur me dyshim që kanë rreth produkteve të kompanisë. /PCWorld Albanian

Lajmet e fundit>