Biznes

Kërkuan distancimin e Musk nga SpaceX në një letër të hapur, pushohen pesë punonjës

Nga: PCWorld
Publikuar , 20 Qershor 2022
New York Times raportoi ditën e Enjte se SpaceX kishte larguar pesë punonjës që kishin lidhje me letrën. Kërkuan distancimin e Musk nga SpaceX në një letër të hapur, pushohen pesë punonjës

SpaceX largoi nga puna të paktën pesë punonjës pasi gjeti se ato kishin qarkulluar një letër që kritikonte themeluesin e kompanisë Elon Musk duke ju kërkuar drejtuesve të ndryshonin kulturën e kompanisë.

New York Times raportoi ditën e Enjte se SpaceX kishte larguar pesë punonjës që kishin lidhje me letrën.

Largimi i tyre nga puna ishte bërë me arsyetimin e sjellja e tyre kishte bërë stafin të ndihej i intimiduar apo zemëruar sepse letra ju bënte presion të nënshkruanin diçka që nuk përfaqësonte qëndrimet e tyre.

Lajmi vjen në një kohë kur miliarderi Musk po përpiqej të blejë Twitter për 44 miliardë dollarë dhe bërë të qartë qëndrimin e tij në mbështetje të fjalës së lirë.

Letra e hapur i bënte thirrje ekzekutivëve të SpaceX të reflektonin mbi sjelljen shpërqendruese dhe të sikletshme të themeluesit të kompanisë Elon Musk.

Ajo kërkonte shkëputjen e SpaceX nga brendi personal i Musk. /CIO Albanian

LEXO EDHE:  Rritet numri i përdoruesve të Twitter