Blog

Kina duhet të rrisë inovacionin në teknologji thotë presidenti Kinez Xi Jinping

Publikuar , 13 Korrik 2018
0
Kina do të rrisë mbrojtjen e pronësisë intelektuale si dhe të shtojë përpjekjet në drejtim të sektorit shkencor dhe teknologjik. Kina duhet të rrisë inovacionin në teknologji thotë presidenti Kinez Xi Jinping

Kina duhet të përmirësojë inovacionin në teknologji tha Presidenti Kinez Xi Jinping ditën e Premte me arsyetimin se është shumë i rëndësishëm jo vetëm për sigurinë kombëtare por edhe zhvillimin ekonomik.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua vendi vë re një nevojë urgjente për rritjen e inovacionit në teknologji.

Kina do të rrisë mbrojtjen e pronësisë intelektuale si dhe të shtojë përpjekjet në drejtim të sektorit shkencor dhe teknologjik.

Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë përfunduar në një betejë tregtare muajt e fundit.

SHBA kanë shtuar presionin ndaj Pekinit zyrtar për çështjet e tregtisë, transferimit të teknologjisë dhe politikave rimbursuese. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Monedhat dixhitale nuk kanë për të zëvendësuar dollarin

Tags >

KinaSHBA
Lajmet e fundit>